9. Особисто відшкодовували заподіяну цим людям кривду, де тільки можливо, крім тих випадків, коли це могло зашкодити їм або іншим.
10. Продовжували робити особисту інвентаризацію, і коли ми були неправі, відразу визнавали це.
11. Шляхом молитви і медитації шукали покращення свого свідомого контакту з Богом, як ми розуміли Його, молячись лише про пізнання Його волі щодо нас і силу виконати її.
12. Отримавши духовне пробудження, в результаті виконання цих Кроків, ми намагалися донести цю звістку до алкоголіків і застосовувати ці принципи в усіх своїх справах.
Тепер я мушу спробувати поставити кілька запитань, які можуть допомогти нам зрозуміти вплив програми “12 кроків” на життя тисяч алкоголіків та їхню вже доведену ефективність у вирішенні проблеми алкоголізму.
По-перше, чи не здивував вас той факт, що в цій програмі немає нічого про лікувальну дієту чи фізичну гімнастику? Я думаю це тому, що алкоголіки в АА з самого початку розуміли, якби нашою головною проблемою була фізична алергія на алкоголь, то і Спільноти АА ніколи б не було, тому що потреба в ньому не виникла.
У різний час у мене була сильна алергія на деякі продукти харчування: – на полуницю, але мені ніколи не спадало на думку приєднуватися до спільноти “Анонімних Полуниць”; – на свинину, але я не мав бажання змінювати свою релігію, щоб утримуватися від вживання м’яса. Тоді, як алкоголізм – це скоріше духовна хвороба, яка вимагає духовного зцілення.
Більшість ідей програми “12 Кроків” з’явилися тоді, коли людина тільки виповзла з печери, і кожен алкоголік (яким би аморальним він не був) в якийсь момент повинен був прийняти і практикувати деякі, або всі ці ідеї, як набір цінностей для покращення свого життя. Але якщо ви вирішили що алкоголік, який прийшов до АА безпринципним покидьком і раптово перетвореться на взірець людської гідності від раніше недосяжного духовного світла програми “12 Кроків” – то я мушу вас засмутити, цей висновок хибний. Такі зміни повільно розвиваються впродовж тривалого періода часу. І знову ми стикаємося з фактом відновлення в АА, який має абсолютно новий вплив на людину без будь-якої очевидної зміни “старих” ідей. Так в чому ж секрет?
Я переконаний, що розгадка секрету полягає в тому, ЯК ПОДАЮТЬСЯ КРОКИ – в АА нема вчителів і нема авторітетів, ми ділимось своїм власним досвідом, а це означає опис зроблених дій, а не запис правил які не можна порушити. “Це ті кроки, які ми зробили” – кажуть ті, хто робив їх раніше і практикує зараз. Врешті-решт новачок розуміє, що і він також повинен їх виконати.
Програма “12 Кроків” викладена таким чином, що її можна зробити поспіхом, або прийняти від щирого серця, або повністю проігнорувати. У будь-якому випадку, якщо член АА хоче висловлюватись на зібраннях йому треба розказувати тільки тє що ВІН ЗРОБИВ, а не те, про що він думає і що він знає. Новачок починає розуміти, що поки він цього не зробить, він залишиться гостем в АА, а не повноправним її членом. Така ситуація з часом стає нестерпною, алкоголік повинен практикувати хоча б деякі з цих кроків або піти геть. Це, на мій погляд, і є відповіддю на питання про те, що в кінцевому підсумку чіпляє пасивного, а часто вороже налаштованого алкоголіка діяти за програмою АА.
Проходження по “12 Крокам” записується як звіт про вжиті дії і нема будь-якої догми чи доктрини в А.А. як то треба робити. Жодному члену в АА ніколи не зкажуть, що він ПОВИНЕН слідувати цим крокам. Людина, яка заявляє, що вона є членом АА, дійсно є такою, незалежно від того, наскільки скупо чи щиро вона працює по Кроках. Деякі члени Товариства невтомно і голосно заявляють: “Я залишався тверезим протягом певної кількості років на Першому і Дванадцятому Кроках”, а є ті, хто так само закликає: “Не аналізуйте, не думайте, а робіть”. Роблячи це, перша група, недбало ігнорує саму суть програми: “Отримавши духовне пробудження, в результаті виконання цих Кроків”, і задовольняється тим, що для інших було б похмурим, духовно збіднілим утриманням. Друга група, схоже, так само здатна ігнорувати той факт, що сам заклик “НЕ АНАЛІЗУВАТИ” є результатом їхнього власного аналізу.
Оскільки я звертаюся до вас не як до алкоголіків, а як до майбутніх лікарів і консультантів, я не хочу зупинятися на Програмі докладніше. Однак є деякі аспекти цих Кроків, які не можна ігнорувати, оскільки я впевнений, що вони будуть з’являтися знову і знову у вашій майбутній роботі.
По-перше, це те, що іноді називають – “трошки Бога”. Засновники АА були впевнені, що алкоголікам потрібна допомога Сили, більшої ніж їхня власна. Але ж знову, чи то випадково, чи то навмисно, чи то через небесне провидіння, вони мудро утрималися від суворого визначення цієї Сили.