Звертатися по професійну допомогу

Кожний алкоголік, можливо, потребував і шукав професійної допомоги, яку не надає АА. Наприклад, перші два члени АА, його співзасновники, потребували й отримали допомогу від лікарів, лікарень і священиків.

Після того, як ми почали жити тверезо, багато наших проблем зникло. Але залишилися або ще виникають окремі запитання, які вимагають компетентної професійної уваги, як то гінеколога, ортопеда, адвоката, пульмонолога, дантиста, дерматолога чи психолога.

Оскільки АА не надає таких послуг, то ми покладаємось на фахівців при отриманні роботи, виборі професії, проблемах в домашніх стосунках, психіатричних проблемах та в багатьох інших потребах. АА не надає фінансової допомоги, їжі, одягу чи притулку для проблемних пияків. Але існують хороші професійні служби і організації, які охоче допомагають алкоголіку, що щиро прагне бути тверезим.

Наша потреба в допомозі не є ознакою слабкості і не є причиною для сорому. «Гордість », яка заважає нам дістати підтримку професійного помічника, є фальшивою. Це не що інше, як пихатість і перешкода для видужання. В міру зростання зрілості з’являється бажання скористатися найкращою доступною порадою чи допомогою.

Переглядаючи «історії хвороб» алкоголіків, що одужали, можна чітко побачити, що всі ми скористалися в той чи інший час спеціалізованими послугами психіатрів та інших лікарів, медсестер, консультантів, соціальних працівників, юристів, священиків та інших професіоналів. Базова книга АА Анонімні Алкоголіки особливо рекомендує шукати такої допомоги. На щастя, немає конфлікту між ідеями АА і добрими порадами спеціалістів, які кваліфіковано підходять до проблем алкоголізму.

Ми не заперечуємо, що алкоголікам не завжди щастило з такими професіоналами. Але таке трапляється і з не алкоголіками – ще частіше, бо їх більше. Немає абсолютно бездоганного лікаря, пастора чи юриста, які ніколи не роблять помилок. І поки будуть хворі люди, виглядає так, що помилок не уникнути в боротьбі з хворобою.

Відверто кажучи, не найлегша справа допомагати проблемним пиякам. Адже ми іноді обманюємо. Не виконуємо вказівок. А коли нам стає краще, то ми звинувачуємо лікаря, що той швидше не залагодив ту біду, яку ми тижнями, місяцями чи роками накликали на себе. Не всі з нас ретельно оплачували свої рахунки. І раз за разом ми робили все, щоб саботувати піклування і добрі поради, щоб «звалити провину» на професіонала. Це була дешева, фальшива перемога, бо в результаті саме ми й страждали від її наслідків.

Тепер ми розуміємо, що наша поведінка заважала нам отримати добру пораду чи допомогу, яких ми насправді потребували. З одного боку, нашу вперту протидію можна пояснити хворобою. Алкоголь – підступний і небезпечний. Він може довести кожного, хто є в його кайданах, до самознищення, і змусити діяти наперекір здоровому глузду, справжнім бажанням. Ми не планували навмисно завдати шкоди нашому здоров’ю; наша алкогольна залежність просто чинила опір будь-яким факторам, які сприяють збереженню здоров’я.

Якщо тепер, коли ми тверезі, ми все ще намагаємось передбачити дії справжніх професіоналів, то це можна вважати попереджувальним сигналом. Чи активний алкоголізм знову намагається підкрастися до нас?

У деяких випадках суперечливі думки і рекомендації інших алкоголіків, які одужують, створюють труднощі для новачка, що шукає доброї професійної допомоги. Так само, як майже кожна людина має свій засіб від похмілля чи застуди, так майже кожний має своїх улюблених і неулюблених лікарів.

Звичайно, розумно скористатися запасами мудрості, набутої алкоголіками з більшим стажем тверезості. Але те, що годиться для інших, не завжди допомагає вам. Кожен із нас має взяти на себе остаточну відповідальність за свої дії чи бездіяльність. Це – індивідуальний вибір кожного.

Після того, як ви розглянули різні можливості, порадилися з друзями, зважили всі «за» і «проти», рішення отримати професійну допомогу і скористатися нею – цілковито за вами. Приймати чи не приймати ліки, пройти психотерапію, повернутися до навчання чи змінити роботу, сісти на дієту, кинути палити, прислухатися чи ні до порад вашого адвоката щодо сплати податків – усе це лише ваші рішення. Ми поважаємо ваше право приймати їх – і змінювати свою думку, якщо так складаються обставини.

Природно, що не всі лікарі, психологи чи інші спеціалісти дивляться нашими очима на речі, описані в цій книжці. Це нормально. А як же інакше? У них не було особистого безпосереднього досвіду щодо алкоголізму, який був у нас, і мало хто з них так довго бачив стільки проблемних пияків, як ми. У свою чергу ми не маємо їхньої професійної освіти і кваліфікації.

Ніхто не каже, що вони праві, а ми не праві, або навпаки. У нас із ними різні ролі й обов’язки в допомозі проблемним пиякам.

Нехай вам поталанить на щиру увагу так, як поталанило багатьом з нас. Сотні тисяч із нас глибоко вдячні професіоналам, чоловікам і жінкам, які допомогли або старалися допомогти нам.