В першу чергу роби найважливіше

Цей давній вислів має особливо велике значення для нас. У простішому викладі він звучить так: «Понад усі турботи ми мусимо пам’ятати, що нам не можна пити». Утримання від пиття є першочерговою справою для нас, всюди, завжди, при будь -яких обставинах. Для нас це, по суті, справа життя і смерті. Ми дізналися, що алкоголізм – хвороба-вбивця, яка призводить до смерті багатьма способами. І ми воліємо не активізувати її, ризикуючи випитою чаркою.

Лікування в нашому становищі, на думку Американської Медичної Асоціації, «в першу чергу полягає в утриманні від пиття». Наш досвід підтверджує цей рецепт лікування. В практичних повсякденних справах це означає, що ми повинні робити все можливе, попри будь-які незручності, щоб не пити.

Дехто запитував: «Чи це означає, що ви ставите тверезість вище сім’ї, роботи й думки друзів?»

Коли розглядати алкоголізм як справу життя і смерті, то відповідь зрозуміла. Якщо ми не врятуємо здоров’я – своє життя – то, звичайно, не будемо мати ані сім’ї, ані роботи, ані друзів. Якщо ж ми цінуємо родину, роботу і товаришів, то в першу чергу мусимо рятуват и своє жит т я, щоб зберегти все інше.

«В першу чергу роби найважливіше» має й інші значення, які можуть бути важливі для подолання нашої алкогольної проблеми. Наприклад, ми помітили, що коли ми перестали пити, то це рішення забрало в нас більше часу, ніж нам того хотілося. Воно давалось нам важко – ми спочатку вирішували, а потім зміню-вали думку, і так було не раз. Звичайно, нерішучість властива не лише алкоголікам, що видужують, але очевидно, що нас вона турбувала більше, аніж інших. Новотвереза домашня господиня не могла вирішити, з чо-го почати прибирання. Бізнесмен вагався, чи передзвонювати тим, хто телефонував йому раніше, чи диктувати листи. В багатьох сферах свого життя ми хотіли надолужити всі ті завдання і зобов’язання, якими нехтували раніше. Зрозуміло, що ми не могли охопити всього одразу.

Таким чином вираз «В першу чергу роби найважливіше» до-поміг. Якщо будь-який вибір, що стояв перед нами, включав пиття або не пиття, то таке рішення по праву мало пріоритет. Ми знали, що якщо не дотримаємось тверезості, то не буде ані прибирання, ані дзвінків, ані написання листів.

Пізніше ми застосували той самий девіз для впорядкування свого новознайденого тверезого часу. Ми старалися планувати свій розпорядок дня, розміщуючи завдання в міру важливості й не перевантажуючи його. Ми пам’ятали про ще один «пріоритет» – наш загальний стан здоров’я, бо знали, що перевтома чи нерегулярне харчування можуть бути небезпечними.

При активному алкоголізмі багато хто з нас вів хаотичний спосіб життя, і безлад не раз викликав почуття невлаштованості
й навіть відчаю. Як ми тепер виявили, впорядкування кожного дня допомагає навчитися не пити – але треба бути реалістом і робити свій план гнучким. Ритм нашого власного розпорядку має заспокійливий ефект і головним принципом упорядкування є – безперечно – «В першу чергу роби найважливіше».