Три головних слова АА «Ми тобі допоможемо!»

Товариство Анонімних Алкоголіків Києва розпочало 32-й рік «якісної тверезості».

Близько трьох сотень чоловіків та жінок взяли участь у Святковому форумі, присвяченому 31-річчю створення руху Анонімних Алкоголіків у Києві. Окрім мешканців Київщини, 22-23 лютого 2020 року до оздоровчого табору «Лідер», що у Пуща-Водиці, завітали гості з Чернігова, Запоріжжя, Івано-Франківська, Кривого Рога, Житомира, Одеси, Львова, Миколаєва, Дніпра, Харкова, Луцька, Кременчука, а також з Литви та Білорусі.

Наразі по всьому світу спільнота Анонімних Алкоголіків (АА), що існує майже 85 років, об’єднує близько 2,5 мільйонів людей (точна кількість невідома, бо згідно з принципами АА учасники не реєструються та ніким не контролюються). В Києві працює 30 локальних груп АА (багато з них мають власні назви, а з повним переліком та містами розташування можна ознайомитись на сайті https://www.aa.kiev.ua), а також осередки споріднених організацій, що об’єднують та допомагають жити тим, хто стикається з негативними наслідками зловживання алкоголем родичами і друзями. Зокрема, йдеться про Ал-Анон, членами якої стають батьки, діти, брати/сестри, партнери, колеги алкоголіків тощо.

У кожного з присутніх в залі чоловіків та жінок (наймолодшій учасниці Форуму на вигляд – не більше 18, а найстаршому глибоко за 70) – своя історія життя та хвороби. Подружжя з немовлям в переносній колисці, літня жінка у вечірній сукні, сліпий чоловік у супроводі поводиря, хлопці спортивної статури, гламурні білявки та інтелігенти в окулярах, хіпстери – мабуть, немає жодного стереотипного образу, який не був би представлений серед спільноти АА. «Вже 31 рік я на волі, поза стінами виправної колонії, – зізнається один з учасників Форуму, який, за його словами двічі побував за гратами. – І виправили мене, а вірніше – врятували, саме Анонімні Алкоголіки, мої брати та сестри». «Якби не ця спільнота, яку я називаю своєю великою сім’єю, не було б в мене і моєї першої, маленької родини, – ділиться інший гість Форуму. – А так я щасливий чоловік, батько, дідусь. Мій термін тверезості 17 років…».

Одна з яскравих активностей Форуму – «Парад Тверезості» – своєрідна демонстрація досягнень, головним з яких є термін утримання від вживання алкоголю. Цього разу на Форумі були присутні як люди з більш ніж чвертьвіковим досвідом зберігання тверезості, так і ті, хто тільки-но став на цей шлях і має в активі всього декілька тверезих днів. За словами пана Михайла, одного з тих, хто був серед засновників руху на Київщині у 1989 році, першій групі (а розпочинався рух з шести осіб) активно допомагали Анонімні алкоголіки з США: безкоштовно надсилали посилки з методичною літературою, щомісяця приїжджали до Києва, вчили, ділилися досвідом. «Перша група, яку я став відвідувати, проходила в домі санітарно медичного просвітництва по вівторках та п’ятницях з 19.30 – і іноді до півночі. Перші слова, які я почув на порозі: «Ми тобі допоможемо!», і це три головних слова в моєму житті. Я зрозумів, що ці люди мене врятують. Додому я повернувся щасливий: я знайшов! я буду тверезий!», – згадує пан Михайло, який має вже 31 рік тверезості.

Як зауважив один з гостей Форуму завідувач кафедри психіатрії Київського медичного університету Валентин Пострелко, дуже вагомою є роль спільноти АА у соціалізації таких вразливих верств населення як афганці, чорнобильці, засуджені. «А зараз нашої спільної уваги потребують хлопці, які брали участь у бойових діях на сході України – їм дуже складно триматися на плаву без професійної допомоги», – вважає фахівець.

18 з 30 груп АА у Києві вже більше 20 років працюють на базі Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, – розповідає методист відділу методичного забезпечення соціальної роботи Київського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Леонід Крисов. – Причому у нашому центрі на Довженка, 2 є дві групи англомовних. Тобто можна сказати, що таким чином держава підтримує цей рух, співпрацює з АА. Однак величезною проблемою є відсутність загальнонаціональної стратегії щодо алкоголізму в Україні. А з боку самих залежних – небажання визнати алкоголізм хворобою і прийти по допомогу, зокрема, звернутися до спільноти АА, яка працює за програмою «12 кроків», що є дієвим способом здобути тверезість і елементи якої використовується більш ніж у 60 інших терапіях.

Про всі спроби позбавитись від залежності розповідає гість Форуму зі Львова, який назвався Назаром: «Які тільки кодування я не пройшов, чим тільки не лікувався, навіть квантову терапію проходів – і даремно. З підтримкою Анонімних алкоголіків також не одразу склалося, були зриви, однак ось вже цілий рік я не вживаю алкоголь і бажаю всім не просто тверезості, а якісної тверезості».

Форум передбачав спілкування та обмін досвідом не тільки алкозалежних, що знаходяться на шляху одужання, а й їхніх рідних, які також потребують терапії та психологічної допомоги. Зокрема, відбулася зустріч членів родин (здебільшого, жінок), яких об’єднує рух Ал-Анон.

Я донька, мати та дружина алкоголіків, дізналась про цю програму 6 років тому, а два останніх роки активно беру участь і навіть маю своїх підопічних – розповідає одна з жінок (в Ал-Анон також діє принцип анонімності, вони мають такі самі, як і у АА, 12 кроків та 12 традицій). – Ал-Анон подарував мені сенс життя, навчив не боятися приймати рішення: я знайшла в собі сили змінити фах після 30 років роботи, яка не приносила задоволення. Нарешті я можу собі дозволити бути тією та там, якою і де я хочу. Мої рідні, на жаль, ще не одужали, але вони знаходяться «на шляху», і я роблю все, що можу для себе – і для них.

Представник київської спільноти АА Євген пояснює, що особа, яка захоче взяти участь у зборах АА, може знайти всі існуючі групи на сайті https://www.aa.kiev.ua/grupi-aa або на http://aa.org.ua/?page_id=3461&lang=ru, якщо шукаєте групу у своєму регіоні. «У разі, якщо у вашому населеному пункті немає «зборів АА», можна телефонувати за номерами на наших сайтах і отримати консультації щодо започаткування роботи групи, – каже активіст. – Також сприяти зібранням АА можуть співробітники ЦСССМ, Нацполіції та наркодиспансерів. До старту роботи групи можна брати участь у зборах АА дистанційно – приєднуватися до зборів в інших містах через Viber, Skype тощо».

Довідково
АА з’явилися у США в червні 1935 року. Спільнота АА в Польщі діє з 1975 року, в Росії – з 1988-го, в Україні – з 1989, у Білорусі – з 1991 року.
Першим українським містом, де з’явилася група анонімних алкоголіків, став Київ (детальніше тут https://www.aa.kiev.ua/). Потім подібні об’єднання започаткували в Луцьку, Одесі, Львові, Полтаві та ін.