Стояти осторонь емоційних ускладнень

Випадки, коли пацієнт закохується у свого лікаря, медсестру чи в іншого пацієнта, відомі з давніх-давен. Алкоголіки, що одужують, також вразливі до такої лихоманки. Фактично алкоголізм не виробляє імунітету на жодні людські почуття.

«Смуток зароджується в необачному серці», – каже стара приказка. Там же можуть зародитись інші проблеми, включно з алкогольним запоєм.

В оточенні пляшок, банок і склянок ми багато часу розмірковували про свої інтимні особисті стосунки. Незважаючи на те, чи ми хотіли тимчасових зв’язків, чи тривалих «серйозних стосунків», ми часто були заклопотані нашою глибокою прихильністю – чи неприхильністю – до інших людей.

Більшість із нас покладали провину за відсутність любові на наше пиття, бачили себе в постійному пошуку кохання, курсуючи сп’яніло від бару на вечірку. Інші явно мали всі ті емоційні зв’язки, яких потребували або хотіли, але однак пили. У будь-якому разі алкоголь не давав нам ні розуміння зрілої любові, ні здатності знайти її та розпорядитися нею. Натомість наше пияцтво емоційно кололо, шкребло, згинало і товкло наші душі, якщо не зовсім деформувало їх.

Тому, як показує наш досвід, перші дні тверезості є періодом сильної емоційної вразливості. Чи це продовжена фармакологічна дія пияцтва? Чи є це природним станом для кожного, хто одужує після тривалої та складної хвороби? А може це вказує на глибоке ураження самої особи? Відповідь несуттєва. Хоч яка там була б причина, ми повинні остерігатися такого стану, бо він може призвести нас до пиття швидше, ніж ми це зрозуміємо очима, головою чи серцем.

Ми бачили, як трапляються такі рецидиви. У пориві втіхи і полегшення від одужання ми можемо надто захоплюватись новими людьми, яких зустрічаємо в АА і поза ним, особливо коли вони виявляють справжню цікавість або захоплено дивляться на нас. Це може викликати запаморочливу ейфорію, яка робить нас дуже схильними до пиття.

Емоційна протилежність також може мати місце. Ми можемо відчувати себе онімілими фізично і емоційно настільки, що ми стаємо майже несприйнятливими до всього на деякий час після припинення вживання алкоголю. (Лікарі говорять нам, що, з фізичної точки зору, це є спільною рисою для людей – майже не відчувати бажання чи здатності до статевого життя протягом багатьох місяців після припинення пиття – проблема, яка часто полегшується одночасно з загальним одужанням). Допоки ми не впевнені в тому, що оніміння відчуттів пройде, повернення до пиття може здаватися привабливим «лікуванням», щоб ми могли «відчути хоч що-небудь».

Наш нестійкий емоційний стан також впливає на наше ставлення до старих друзів і родини. Для багатьох із нас ці відносини швидко покращуються паралельно з одужанням. Для інших настає зворушливий період удома; тепер, будучи тверезими, ми повинні розібратися, що ми фактично відчуваємо до дружини, дітей, родичів, батьків чи сусідів, а тоді переглянути свою поведінку стосовно них. Колеги, клієнти, підлеглі, роботодавці також вимагають такої уваги.

(Часто наше пияцтво мало серйозний емоційний вплив на наших близьких, і їм також може бути потрібна допомога. Вони можуть звернутися до Сімейних Груп Ал-Анон і Алатіну (загляньте у свій телефонний довідник). Хоч ці товариства офіційно не пов’язані з АА, вони дуже подібні й допомагають не-питущим родичам і друзям жити більш комфортно, розуміючи нас і наш стан.)

За багато років ми переконалися, що жодні важливі рішення не повинні прийматися на початку нашої тверезості, хіба що невідкладні. Це застереження особливо стосується рішень відносно людей, а також рішень із високим емоційним потенціалом. Перші, невпевнені тижні тверезості – не час для поспішних життєвих змін.

Ще одне застереження: прив’язуючи свою тверезість до когось, ми емоційно втягуємось у згубні випробування. Вираз «Я залишусь тверезим, якщо той і той зробить так чи ось так» накладає нездорову умову на наше видужання. Ми повинні залишитися тверезими для себе, незалежно від того, що роблять або чого не роблять інші люди.

Ми також повинні пам’ятати, що сильна неприязнь також є емоційною проблемою і часто зворотною стороною колишньої любові. Ми повинні стримувати будь-які надмірні почуття, щоб вони не переключили нас знову на пиття.

Дуже легко вважати себе винятком із цього загального правила. Будучи віднедавна тверезими, ми можемо щиро повірити, що нарешті знайшли справжнє кохання або що наша теперішня неприязнь, яка продовжується навіть у час тверезості, означає серйозний розкол у взаєминах. У кожному разі ви можете бути праві – але саме зараз мудро зачекати і подивитися, чи ваше ставлення не зміниться.

Не один раз ми бачили, що такі почуття докорінно змінюються лише за кілька місяців тверезості. Таким чином, роблячи «найважливіші речі в першу чергу», ми зрозуміли, що варто зосередитись спочатку лише на тверезості, уникаючи будь-яких ризикованих емоційних проблем.

Недозрілі чи поспішні зв’язки шкодять видужанню. Тільки через деякий час, коли ми трохи дозріємо ще до чогось, окрім непиття, ми будемо готові до зрілих стосунків з іншими людьми.

Коли наша тверезість буде мати тверду основу, щоб протистояти стресу, тоді ми будемо готові працювати над іншими сторонами нашого життя і виправляти їх.