СКОРИСТАТИСЯ ДОПОМОГОЮ СПОНСОРА

Не кожний член АА мав спонсора. Але тисячі з нас кажуть, що не вижили б, якби не особлива дружба одного алкоголіка, що видужав, у перші місяці й роки нашої тверезості.

На початку існування АА слова «спонсор» не було в його лексиконі. Пізніше деякі лікарні в місті Акрон, штат Огайо та Нью-Йорку почали приймати алкоголіків (із цим діагнозом) на лікування – якщо тверезий член АА погоджувався «опікуватись» хворим чоловіком або жінкою. Спонсор клав пацієнта в лікарню, регулярно відвідував його чи її, був присутній при виписці й забирав пацієнта додому, а потім приводив на збори АА. На зборах спонсор представляв новачка іншим алкоголікам, що успішно не п’ють. Протягом перших місяців видужання спонсор був поруч, готовий відповісти на запитання і вислухати, коли треба.

Опікунство виявилось таким хорошим способом допомогти людям утвердитися в АА, що воно стало звичаєм, поширеним в АА по цілому світі, навіть у випадку, коли госпіталізація не потрібна.

Часто спонсор – це перша людина, яка приходить на допомогу проблемному пиякові, або перший, кого зустрічає алкоголік в офісі АА, або ж член АА, який добровільно бере опіку над алкоголіком, котрого ось-ось мають виписати з детоксикаційного чи реабілітаційного відділення, з лікарні або виправного закладу.

На зборах АА люди часто рекомендують, щоб початківець в АА мав спонсора, і новачок сам вибирає собі його, якщо потрібно.
Однією з причин, чому добре мати спонсора, є те, що ви маєте дружнього наставника вже в перші дні й тижні, коли АА здається новим й невідомим, до того часу, поки ви не відчуєте, що самі можете дати раду. Крім того, спонсор може проводити на-багато більше часу з вами і приділяти вам набагато більше уваги, ніж зайнятий професійний помічник. Спонсори їздять на виклики додому навіть уночі.

Якщо ви маєте спонсора, то деякі з наступних порад можуть бути корисними. Пам’ятайте, що вони базуються на багаторічному досвіді членів АА.

А. Звичайно, краще, коли чоловік опікується чоловіком, а жінка – жінкою. Це допомагає уникнути романтичного захоплення, яке може ускладнити, якщо не зруйнувати стосунки між спонсором і новачком. Шляхом спроб і помилок ми виявили, що секс і опікунство погано поєднуються.

Б. Незалежно від того, подобається нам чи ні те, що пропонує наш спонсор (а спонсори можуть лише пропонувати, вони не можуть примушувати щось робити, як і, фактично, запобігти діям), суть у тому, що спонсор має довший досвід тверезості, знає пастки, яких треба уникати, і може бути правий.

В. Спонсор АА – це не патронажна сестра чи всякого роду порадник. Спонсор – це не той, в кого позичають гроші, отримують одяг чи їжу. Спонсор не є медичним спеціалістом і не вповноважений давати релігійні, правові, сімейні або психіатричні поради, хоча хороший спонсор звичайно готовий обговорювати ці речі конфіденційно і часто може підказати, де можна отримати відповідну професійну допомогу.

Спонсор – це просто тверезий алкоголік, котрий може допомогти вирішити тільки одну проблему: як залишатись тверезим. І спонсор може використати лише одне знаряддя – особистий досвід, а не наукову мудрість. Спонсори є, і вони часто виявляють більше турботи, надії, співчуття і довіри до нас, ніж ми самі. Вони, безперечно, мають більше досвіду. Пам’ятаючи свої власні пережиття, вони прагнуть допомоги и, а не підкорити.
Хтось зауважив, що алкоголіки не повинні таїти секретів про себе, особливо ті, хто мають провини. Відкритість відносно себе допомагає запобігти цьому і може бути добрим захистом від надмірної турботи про себе і сором’язливості. Спонсор – це той, кому можна довіритись, вилити всю душу.

Г. Приємно, коли спонсор – близька по духу людина, яка поділяє наш світогляд та інтереси поза тверезістю. Але це не обов’язково. В багатьох випадках найкращий спонсор той, хто цілком інакший. Найнеймовірніше поєднання спонсора та новачка часом діє найкраще.

Д. Спонсори, як і майже всі люди, можуть мати сімейні і трудові зобов’язання. Хоча іноді він може піти з роботи або з дому, щоб допомогти новачкові у скруті, проте є періоди, коли спонсора немає на місці.

Тоді у нас є можливість використати свій розум і знайти щось, що замінить спонсора. Якщо ми дійсно прагнемо допомоги, то не дозволимо, щоб хвороба спонсора чи його тимчасова відсутність залишили нас наодинці з хворобою.

Ми можемо спробувати знайти десь поблизу збори АА. Можемо читати літературу АА чи робити те, що вважаємо корисним. Ми можемо зателефонувати іншим алкоголікам, що видужали, навіть якщо ми знаємо їх не дуже добре. Також ми можемо подзвонити або прийти до найближчого офісу АА чи клубу для його членів.

Навіть якщо нам доведеться говорити з людиною, яку ми раніше не знали, то ми обов’зково зустрінемо щиру зацікавленість
і бажання допомогти з боку будь-якого члена АА. Коли ми поділимось своєю бідою, то настає розуміння. Іноді ми отримуємо необхідну допомогу від алкоголіків, що видужали, яким ми не дуже симпатизуємо. Навіть якщо такі почуття взаємні, то коли один із нас намагається залишатися тверезим і просить іншого алкоголіка допомогти не пити, всі дрібні й поверхові суперечності зникають.

Е. Дехто вважає, що добре мати більш ніж одного спонсора, принаймні є надія, що один буде на місці. Ця ідея має одну додаткову перевагу, але також і певний ризик.

Перевага полягає в тому, що 3 – 4 спонсори мають більше досвіду і знань, ніж будь-яка одна особа.

Ризик мати кількох спонсорів, замість одного, полягає в тенденції, набутій нами в період пиття. Щоб захистити себе і своє пиття від критики, ми часто розповідали різні історії різним людям. Ми навіть навчилися маніпулювати людьми, в тому сенсі, що люди з нашого оточення практично прощали і навіть заохочували наше пиття. Ми могли і не усвідомлювати цієї тенденції,

і вона, звичайно, не мала злих намірів. Але це дійсно було притаманне нам у період пиття.
Ті з нас, хто мав кілька спонсорів, ловили себе на тому, що намагалися дурити їх, кажучи одному одне, а іншому інше. Це не завжди виходило, бо спонсорів важко обдурити. Їм легко збагнути хитрощі тих, хто хоче випити, бо вони самі були такі.
Але іноді це триває доти, поки спонсори самі не виявлять розходжень. Можливо, нам вдається домогтися того, що ми хочемо почути, а не того, що треба. Або ж, принаймні, ми тлумачимо слова спонсора так, як того хочеться нам.

Така поведінка здається радше відображенням хвороби, аніж чесним пошуком допомоги у видужанні. Якщо так стається, то найбільше страждаємо ми, новачки. Тому, якщо у нас декілька спонсорів, то треба пильно стежити, щоб не опинитися в такій ситуації, замість того щоб просуватися до нашої власної цілі – видужати.

Є. Будучи самі алкоголіками, що видужали, спонсори, звичайно ж, мають свої сильні та слабкі сторони. Немає спонсора (чи будь-якої іншої людини) без вад, наскільки нам відомо.

Рідко, але трапляється, що нас зіб’є з пантелику помилкова порада спонсора. Як ми побачили самі, спонсори навіть із найкращими намірами можуть схибити.
Ви, напевно, зможете здогадатися, про що буде мова далі….
Невдала поведінка спонсора не є виправданням для пиття. Бо тільки ваша власна рука заливає алкоголь у ваше горло.

Замість того, щоб звинувачувати спонсора, ми знайшли біля 30 інших способів утриматись від пиття. Всі вони викладені в наступних розділах нашої книжки.

Ж. Ви в жодному разі не повинні віддячувати своєму спонсорові за допомогу. Він або вона чинить так, оскільки допомога іншим допомагає нам підтримувати свою власну тверезість. Ви добровільно приймаєте чи відкидаєте допомогу. Якщо ж приймаєте, то не мусите віддавати борг.

Спонсори добрі – і непохитні – не задля вигоди і не тому, що люблять « робити добрі справи». Хороший спонсор отримує та-ку ж саму допомогу, як і людина, якій він допомагає. Ви побачите, що це так, коли вперше самі заопікуєтесь кимось.

Можливо, одного дня ви захочете передати цю допомогу комусь іншому. Це єдина ваша подяка.

З. Так само, як добрий батько, мудрий спонсор може залишити новачка в спокої, при потребі; може дозволити йому робити помилки; може спостерігати, як новачок відкидає поради, і при цьому не сердитись і не почуватись ображеним. Мудрий спонсор намагається вилучити почуття гонору і образи з опікунства.

І найкращі спонсори справді радіють, коли новачок здатний вийти з під опіки. Не те щоб ми відцуралися від нього. Але настає час, коли навіть пташенятко мусить змахнути крилами і звити власне гніздечко. Щасливого польоту!