Він просто робив свій 12-тий Крок.

На сьогоднішній день Роман з нами у програмі більше 44 років.
Від часу Незалежності а Роман Ч. (перший приїзд в Україну припав на 1991 рік) неодноразово звернення в офіс GSO із проханням зробити переклад та друк літератури АА українською мовою, оскільки був відомий факт що GSO мав проект на переклад та видрук літератури АА російською мовою власними коштами. Не отримавши згоди – Роман самостійно взявся організовувати переклади літератури АА.

Він той, хто ініціював та оплатив переклад книг “Анонімні Алкоголіки”, “12 Кроків ти 12 Традицій” – українською мовою. А також 5 буклетів, таких як: “44 питання”, “Думаєш що ти інакший”, “Чи є алкоголік у твоєму житті?”, “Це АА”, “Молоді люди та АА”.

Для цієї ініціативи Він оголосив про збір коштів на своїй групі та околиці. І коли члени АА(не-українці) вагалися – він придумав переконливу формулу: “Що на кожний зданий долар(канадський) – він добавляє свій, але не більше 1000.” (З його слів – списки жертводавців та їх внески, Роман зберігає по-сьогоднішній день)

Також, з його ініціативи група АА у Торонто підтримувала фінансово перший офіс обслуговування АА в Україні, який на той час знаходився у Луцьку. Керував офісом, нині вже покійний, – Леонід К.(помер прямо на зібранні АА)
Дана ініціатива фінансової підтримки сприяє започаткуванню часопису АА журналу “Джерело”. Спочатку це була листівочка і друкувалися невеликим тиражем у Луцьку. А комп’ютерну техніку для Українського офісу АА – придбав Микола Д.
Але, так склалося, що згаданий вище Леонід К., у своїй розмові із представниками центрального офісу обслуговування АА (GSO}, – сказав приблизно наступне “Що в Україні усі розуміють російську, і україномовна література нам не потрібна”.
– Після цього практично на 16 років будь-які потуги на конструктив із GSO – були марними. Тобто переклади, будь-яка розмова про отримання ліцензій на друк літератури і т.д.

Відповідно і наші Канадські приятелі – перестали підтримувати фінансово Луцький офіс та часопис АА журнал Джерело. Після цього Роман Ч. ще неодноразово приїздив в Україну, і кожну свою подорож він купував згадану вище(і ним ініційовану) літературу АА українською мовою у офіса GSO. Були візити у Львів були візити у Київ. Якусь частину книжок він сам привіз в новий офіс АА України, який знаходився на вул.Костьольній. А частину купленої літератури він просто роздавав у Наркологічному відділі у м.Львові, по вул. Кульпарківській.

Він вірив, що прийде час, коли програма АА буде в Україні. Вважаю важливим, пам’ятати тих, хто починав АА в Україні. Наші лідери не мали 10 спонсорів! Вони діяли на власний (тверезий) розсуд, та із метою – бути корисним. Не очікуючи нічого взамін. Жертвуючи свій вільний час, а подекуди і власні кошти за для нашої тверезості. Щоб про духовну Програму АА, – знали якомога більше людей в Україні.


Отже, текст листа:
Шановний пане Роман,
Від імені Товариства Анонімні Алкоголіки пишемо Вам з почуттям глибокої вдячності за багаторічну підтримку та сприяння у розвитку Спільноти АА в Україні.
Цього року нашому Товариству виповнюється 30-ть років!

Із розповідей про початки нашої історії нам відомо, що саме Ви взяли на себе відповідальність за створення Українського Центру Обслуговування АА у м.Луцьку.
А організована Вами фінансова підтримка дала змогу усвідомити про необхідність комунікації та створенню структур обслуговування АА в Україні.
З Вашої ініціативи в GSO почули про Україну. А також Ви розпочали історію комунікації АА України із ДжСО та задуматися про розвиток наших структур.
Ми вдячні Вам за започаткування та багаторічну фінансову підтримку часопису АА України журналу Джерело.

Вдячні Вам за посвяту себе Спільноті А.А., та за ініціативність, – щоб про А.А. дізналися та заговорили українською мовою.

І Ваш приїзд у 2009р. був свідченням, що ми у проблемі — єдині, і жалкуємо що мало приділили часу у спілкуванні з Вами.
Від тих далеких 90-х, ми почали усвідомлювати, що нам потрібна комунікація між групами та містами, що нам потрібно створювати структури А.А.

Завдяки Вашим початкам ми вже маємо більше 20 найменувань україномовної літератури.

Станом на січень 2019р в Україні більше 120 груп АА.

Ще раз дякуємо за все, що Ви зробили для Товариства Анонімні Алкоголіки і бажаємо Вам здоров’я та всього самого найкращого.

З повагою

Директор Центру Обслуговування А.А. України Сергій М.