Робота з іншими

Практичний досвід показує, що ніщо не буде так забезпечувати імунітет від пиття, як інтенсивна робота з іншими алкоголіками. Це працює, коли інші дії не вдаються. Це наша дванадцята пропозиція: несіть цю звістку іншим алкоголікам. Ви можете допомогти тоді, коли ніхто інший не може. Ви можете здобути їхню довіру тоді, коли іншим не вдається. Пам’ятайте, що вони дуже хворі.

Життя набуде нового змісту. Спостерігати, як люди одужують, бачити, як вони допомагають іншим, спостерігати, як зникає самотність, бачити, як зростає товариство довкола вас, мати безліч друзів — це досвід, який ви не повинні пропустити. Ми знаємо, що ви не забажаєте пропустити його. Часті контакти з новачками і один з одним є яскравими моментами у нашому житті.

Можливо, ви не знайомі ні з якими людьми, які п’ють і які хотіли б одужати. Декотрих таких ви легко можете знайти через деяких лікарів, пасторів, священиків чи у лікарнях. Вони будуть тільки дуже раді допомогти вам. Не починайте як євангеліст чи реформатор. На жаль, існує багато упереджень. Вам перешкодить, якщо ви покличете їх. Священнослужителі і лікарі компетентні, і, якщо ви забажаєте, то можете багато чого у них навчитися, але виявляється, що через свій власний досвід пиття ви можете бути надзвичайно корисними іншим алкоголікам. Тому співпрацюйте; ніколи не критикуйте. Наша єдина мета — допомагати.

Якщо ви знайдете потенційного новачка для Анонімних Алкоголіків, дізнайтеся все, що можете про нього. Якщо він не бажає припинити пити — не витрачайте даремно час, намагаючись його переконати. Ви можете зіпсувати подальшу нагоду.

Ця порада стосується і його родини. Вони повинні виявляти терпеливість, розуміючи, що мають справу з хворою людиною. Якщо є хоча будь-яка ознака того, що він хоче припинити пити, щиро поговоріть з людиною, якій він небайдужий, зазвичай, це його дружина. Поцікавтеся його поведінкою, проблемами, минулим життям, серйозністю його стану і його релігійними поглядами. Ця інформація вам потрібна, щоб поставити себе на його місце і побачити, якого підходу ви хотіли б від нього, якби помінялися ролями.

Іноді варто зачекати, поки він не піде в запій. Родина може противитися цьому, але краще ризикнути; хіба, що він у небезпечному фізичному стані. Не майте справ з ним, коли він дуже п’яний, хіба, що він неадекватний і родина потребує вашої допомоги. Почекайте до кінця запою або, принаймні, до періоду просвітлення. Тоді нехай його родина чи друг запитає його, чи він хоче кинути пити назавжди і чи пішов би він на будь-які крайнощі, щоб зробити це. Якщо він скаже «так», тоді слід привернути його увагу до себе, як до людини, котра одужала. Слід описати вас йому, як одного із спільноти, хто намагається допомагати іншим, вважаючи це частиною свого одужання і хто буде радий поговорити з ним, якщо він забажає зустрітися з вами.

Якщо ж він не хоче вас бачити – ніколи не нав’язуйтеся. Родині не слід ані благати його що-небудь зробити, ані розповідати йому багато про вас. Їм слід дочекатися кінця чергового запою.

Ви можете покласти цю книжку на видному місці, де він згодом зможе її побачити. Тут не можна дати особливих інструкцій. Родина мусить вирішувати ці речі. Але наполягайте, щоб вони не були занадто нетерплячими, бо це може зіпсувати справу.
Зазвичай, сім’я не повинна намагатися розповісти вашу історію. По можливості уникайте зустрічі з людиною через її сім’ю. Звернення через лікаря або установу — це кращий спосіб. Якщо ваша людина потребує госпіталізації, тоді слід це зробити, але не примусово, хіба що вона агресивна. Нехай лікар, якщо захоче, скаже йому, що дещо знає про спосіб вирішення.

Коли вашій людині стане краще, лікар може запропонувати їй ваш візит. Хоча ви вже поговорили з родиною, не згадуйте про них у першій розмові. За таких умов ваш кандидат побачить, що на нього не чинять тиску. Він відчує, що може мати справу з вами без докучання родини. Відвідайте його, коли він ще в нервовому стані. Можливо, він буде краще сприймати, коли пригнічений.

Якщо це можливо, зустріньтеся з вашою людиною наодинці. Розпочніть із загальної розмови. Через деякий час перейдіть до розмови про якусь фазу пиття. Розкажіть йому настільки достатньо про свої звички щодо пиття, симптоми і переживання, щоб заохотити його говорити про себе. Якщо він забажає – то нехай говорить. Таким чином, ви краще розумітимете, як ви повинні продовжувати. Якщо ж він неговіркий, то опишіть йому історію свого пиття до того часу, як ви припинили пити. Але поки що нічого не кажіть про те, як це сталося. Якщо його настрій серйозний, то зосереджуйтеся на проблемах, які приніс вам алкоголь, остерігаючись, щоб не моралізувати чи повчати. Якщо ж у нього настрій добрий, розкажіть йому смішні історії про свої витівки. Заохотьте його розповісти про деякі свої.

Коли він побачить, що ви знаєте про все, що стосується пиття, то почніть описувати себе, як алкоголіка. Скажіть йому, яким ви були спантеличеним, і як ви нарешті дізналися, що були хворим. Поясніть йому, які зусилля ви приклали, щоб перестати. Роз’ясніть йому це викривлене мислення, яке веде до першої чарки запою. Ми пропонуємо вам зробити це так, як ми зробили в розділі про алкоголізм. Якщо він алкоголік, він відразу вас зрозуміє. Він зрівняє вашу психічну невідповідність зі своєю власною.

Якщо ви переконалися, що він справжній алкоголік, то почніть зосереджуватися на безнадійності цієї хвороби. Покажіть
йому на своєму власному досвіді, як цей дивний психічний стан, що пов’язаний з першою чаркою, не дозволяє силі волі нормально діяти. На цій стадії не звертайтеся до даної книжки, хіба що він вже її бачив і бажає про неї говорити. І будьте обережні, щоб не назвати його алкоголіком. Дозвольте йому самому зробити власний висновок. Якщо він дотримується думки, що все ще може контролювати своє пиття, то скажіть йому, що, можливо, він може, якщо в нього алкоголізм не зайшов занадто далеко. Але наполягайте – якщо він тяжко вражений, то в нього, можливо, мало шансів одужати самому.

Продовжуйте говорити про алкоголізм, як про хворобу, смертельну недугу. Розкажіть про стани тіла і розуму, які її супроводжують. Тримайте його увагу зосередженою, головним чином, на вашому особистому досвіді. Поясніть, що є багато приречених, які ніколи не усвідомлять свій скрутний стан. Є сенс у тому, що лікарі не схильні розказувати хворим алкоголікам всю правду, хіба що це послужить якомусь доброму намірові. Але ви можете говорити йому про безнадійність алкоголізму тому, що ви пропонуєте вирішення. Незабаром ваш товариш визнає, що має багато, якщо не всі, риси алкоголіка. Якщо його лікар згідний сказати йому про те, що він алкоголік, то тим краще. Навіть, якщо ваш протеже не визнає свій стан повністю, він почне дуже цікавитися, щоб дізнатися, як ви одужали. Дозвольте йому поставити це запитання, якщо він захоче. Розкажіть йому точно, що сталося з вами. Відверто підкреслюйте духовну властивість. Якщо ця людина агностик чи атеїст, то підкресліть, що він не мусить погоджуватися з вашим поняттям Бога. Він може вибрати будь-яке поняття, яке йому подобається, при умові, що воно має сенс для нього. Головне — щоб він захотів повірити в Силу, могутнішу за себе, і щоб він жив за духовними принципами.

У спілкуванні з такою людиною вам краще користуватися доступною мовою для описання духовних принципів. Не потрібно викликати в нього упередженість щодо певних теологічних термінів і понять, які і так можуть бентежити його. Не торкайтеся таких питань, незалежно від ваших власних переконань.

Ваш кандидат може належати до релігійної конфесії. Його релігійна освіта і підготовка можуть набагато перевищувати ваші. У такому випадку його здивує те, що ви можете щось додати до того, що він вже знає. Але йому буде цікаво дізнатися, чому його власні переконання не працювали, і чому ваші, здається, працюють так добре. Він може бути прикладом тієї істини, що тільки самої віри недостатньо. Щоб бути живою, віра мусить супроводжуватися самопожертвою та безкорисливою і конструктивною дією. Дозвольте йому побачити, що ви тут не для того, щоб навчати його релігії. Визнайте, що, ймовірно, він знає про неї більше, ніж ви, але зверніть його увагу на той факт, що незважаючи на глибину його віри і знань, він не міг їх застосовувати, бо інакше він би не пив. Можливо, ваша історія допоможе йому побачити, де він зазнав невдачі у застосуванні саме тих принципів, які він так добре знає. Ми не представляємо ніякого певного віросповідання чи конфесії. Ми маємо справу лише з загальними принципами, які є спільними для більшості конфесій.

Окресліть програму дій, пояснюючи, як ви зробили самооцінку, як виправили своє минуле, і чому ви зараз намагаєтеся допомогти йому. Йому важливо усвідомити, що ваша спроба передати це йому відіграє суттєву роль у вашому власному одужанні.

Насправді, можливо, він допомагає вам більше, ніж ви допомагаєте йому. Дайте йому зрозуміти, що він нічим вам не зобов’язаний, що ви лише надієтеся на те, що він намагатиметься допомогти іншим алкоголікам, коли звільниться від своїх власних труднощів. Поясніть, наскільки важливо, щоб він ставив добробут інших людей перед своїм власним. Чітко поясніть, що ніхто на нього не тисне, що він не зобов’язаний зустрітися з вами знову, якщо він не хоче. Не слід ображатися, якщо він захоче відмовитися, бо він вже допоміг вам більше, ніж ви допомогли йому. Якщо ваша розмова була розсудливою, спокійною, з людським розумінням, то, можливо, ви придбали друга. Можливо, ви викликали в нього стурбованість відносно питання алкоголізму. Все це на добро. Чим більшу безнадійність він відчуває, тим краще. З більшою ймовірністю він дотримуватиметься ваших пропозицій.

Ваш кандидат може перерахувати причини, чому йому не потрібно дотримуватися всієї програми. Він може збунтуватися від думки про радикальне наведення порядку в своєму домі, котре вимагає обговорення з іншими людьми. Не суперечте таким поглядам. Скажіть йому, що колись ви почували себе так, як і він, але ви сумніваєтеся, чи могли б далеко просунутися, якби не вдалися до дій. Під час вашої першої зустрічі розкажіть йому про Товариство Анонімних Алкоголіків. Якщо він зацікавиться, то позичте йому примірник цієї книжки.

Якщо ваш товариш не хоче продовжувати говорити про себе, не зловживайте своєю привітністю. Дайте йому можливість обдумати це. Якщо ж ви залишаєтеся, то нехай він веде розмову у будь-якому напрямку, у якому йому подобається. Інколи новій людині дуже хочеться почати одразу, і ви можете схилитися до того, щоб дозволити йому це зробити. Часом це помилково. Якщо пізніше в нього будуть проблеми, він, ймовірно, скаже, що ви підганяли його.

Найбільшого успіху з алкоголіками ви доб’єтеся, якщо ви не будете виявляти запалу до переконання чи реформ. Ніколи не говоріть до алкоголіка зі зверхністю, з будь якої моральної чи духовної висоти; просто розкладіть набір духовних знарядь для його розгляду. Покажіть йому, як вони діяли у вашому випадку. Запропонуйте йому дружбу і товариство. Скажіть йому, що, якщо він хоче одужати, то ви зробите все можливе, щоб допомогти.

Якщо він не зацікавлений у вашому вирішенні, якщо він очікує, що ви діятимете лише як банкір з його фінансовими труднощами, або як медсестра з його запоями, ви можете залишити його доти, поки він не змінить свою думку. Він може зробити це, після того, як ще більше постраждає.

Якщо ж він щиро зацікавився і хоче бачити вас знову, попросіть його прочитати цю книжку до наступної зустрічі. Зробивши це, він мусить сам вирішити для себе, чи хоче він продовжувати. Вам, його дружині або друзям не слід на нього тиснути або підштовхувати. Щоб йому знайти Бога – бажання мусить прийти зсередини.

Якщо ж він думає, що може зробити це якимось іншим шляхом або надає перевагу якимось іншим духовним підходам — заохотьте його йти за власним сумлінням. У нас немає монополії на Бога; у нас лише є підхід, який подіяв у нашому випадку. Але підкресліть, що ми, алкоголіки, маємо багато спільного, і що ви б хотіли, в будь – якому разі, бути приязними. Залиште це, як є.

Не втрачайте ентузіазму, якщо ваш кандидат не реагує одразу. Шукайте іншого алкоголіка і пробуйте знову. Ви, напевно, знайдете когось настільки безнадійного, щоб з великою охотою прийняти те, що ви пропонуєте. Ми вважаємо марною витратою часу бігати за людиною, яка не може або не хоче працювати з вами. Якщо ви залишите таку людину в спокої, то вона незабаром може переконатися, що не може сама одужати. Витрачати занадто багато часу на будь-яку одну ситуацію – це позбавляти якогось іншого алкоголіка можливості жити і бути щасливим. Один з нашого Товариства зазнав цілковитої поразки з першими шістьма своїми кандидатами. Він часто каже, що якщо продовжував би працювати з ними, то міг би позбавити шансу багатьох інших, котрі одужали.

Припустимо тепер, що ви відвідуєте чоловіка вдруге. Він вже прочитав цю книжку і каже, що готовий йти за Дванадцятьма Кроками програми одужання. Маючи свій власний досвід, ви можете дати йому багато практичних порад. Скажіть, що ви маєте час, якщо він хоче прийняти рішення і розповісти свою історію, але не наполягайте на цьому, якщо він воліє звернутися
до когось іншого.

Він може бути банкрутом і бездомним. Якщо так, то ви могли б спробувати допомогти йому отримати роботу, або надати йому невелику фінансову допомогу. Але вам не слід позбавляти власну родину або кредиторів грошей, які вони повинні мати. Можливо, ви забажаєте взяти цього чоловіка у свій дім на декілька днів. Але напевно скористайтеся своїм розсудом. Впевніться, що він буде прийнятий вашою родиною, що він не намагається нав’язатися вам через гроші, зв’язки або житло. Якщо ви дозволите це, то тільки зашкодите йому. Ви дасте йому можливість бути нещирим. Цим ви можете сприяти його руйнуванню, а не одужанню.

Ніколи не уникайте цих обов’язків, але впевніться, що ви поступаєте правильно, якщо ви берете їх на себе. Допомога іншим – це наріжний камінь вашого одужання. Робити добрі справи час від часу – недостатньо. Ви мусите поводитися як Добрий Самарянин щодня, якщо треба. Це може означати багато ночей без сну, великі перешкоди вашим задоволенням і може відривати вас від справ. Це може означати ділитися своїми грошима і своїм житлом, розраджувати знервованих дружин і родичів, незчисленні поїздки в поліцейські суди, санаторії, лікарні, тюрми і психушки. Ваш телефон може дзвонити у будь-який час дня чи ночі. Ваша дружина інколи може сказати, що про неї забули. П’яниця може розтрощити меблі у вашому домі, чи спалити матрац. Можливо вам доведеться битися з ним, якщо він агресивний. Інколи ви будете змушені викликати лікаря і дати заспокійливі за його вказівкою. Іншим разом вам, можливо, доведеться викликати поліцію або швидку допомогу. Часом ви будете змушені з цим зіткнутися.

Ми рідко дозволяємо алкоголіку тривалий час жити у наших домах. Це недобре для нього, і часом викликає серйозні ускладнення в сім’ї.

Хоча алкоголік не реагує на ваші зусилля, немає причини, щоб ви нехтували його сім’єю. Вам слід продовжувати бути товариськими з ними. Родині слід запропонувати ваш спосіб життя. Якщо вони приймуть і будуть застосовувати духовні принципи, то будуть набагато кращі шанси, на те, що голова сім’ї одужає. І навіть якщо він продовжує пити, сім’я знайде, що життя стало більш стерпним.

Для такого типу алкоголіка, який може і хоче одужати, потрібно чи бажано небагато милосердя у звичайному розумінні цього слова. Чоловіки, які вимагають грошей і житла до того, як подолають алкоголь, знаходяться на невірному шляху. Однак ми робимо все можливе, щоб надати один одному саме ці речі, коли така дія виправдана. Це може видаватися непослідовним, але ми думаємо, що це не так.

Питання не в тому, чи давати взагалі, а коли і як давати. Часто це становить різницю між невдачею та успіхом. В ту хвилину, як ми переводимо свою працю в площину надання послуг, алкоголік починає покладатися швидше на нашу допомогу, ніж на Бога. Він вимагає цього або того, заявляючи, що не може справитися з алкоголем поки не будуть задоволені його матеріальні потреби. Дурниці. Дехто з нас зазнав великих труднощів, щоб зрозуміти цю істину: є робота чи немає роботи, є дружина, чи немає дружини –– ми просто не перестаємо пити, поки ми ставимо залежність від інших людей поперед залежності від Бога.

Вкарбуйте цю думку в свідомість кожного чоловіка, що він може одужати незалежно від будь-кого. Єдина умова – щоб він довіряв Богові і почистив дім.

А тепер домашні проблеми: можуть бути розлучення, розлука чи просто напружені стосунки. Коли ваш кандидат відшкодував, як міг, своїй сім’ї і ретельно пояснив їм нові принципи, за якими тепер живе, то йому слід починати діяти за цими принципами вдома. Тобто, якщо йому настільки пощастило, що він має дім. Хоча його сім’я може бути неправою багато у чому, йому не слід турбуватися цим. Він повинен зосередитися на власних духовних проявах. Йому слід уникати, як чуми, суперечок і пошуку винних. У багатьох сім’ях це важко зробити, але це треба зробити, якщо сподіватися на будь-які результати. При наполегливості через кілька місяців ефект у його сім’ї, напевно, буде величезним. Найбільш несумісні люди знаходять, що мають основу, на якій вони можуть зійтися. Можливо, сім’я помаленьку побачить свої власні вади і визнає їх. Тоді їх можна буде обговорити в атмосфері допомоги і дружелюбності.

Після того, як сім’я побачить відчутні результати, то, можливо, захоче приєднатися. Такі речі відбудуться природньо і своєчасно при умові, що алкоголік продовжує демонструвати, що може бути тверезим, дбайливим і готовим допомагати, не залежно від того, що хтось говорить чи робить. Звичайно, в багатьох випадках ми не дотягуємо до цього стандарту. Але ми мусимо намагатися виправляти шкоду відразу, щоб не заплатити штраф запоєм.

У випадку розлучення чи розлуки, подружжю не слід дуже поспішати зійтися. Чоловік повинен бути впевненим у своєму одужанні. Дружина повинна цілком розуміти його новий спосіб життя. Якщо їхні колишні стосунки мають продовжуватися, то необхідно робити це на кращій основі, оскільки попередня не працювала. Це означає нове ставлення і дух до всього. Інколи найкраще для всіх, щоб подружжя залишалося нарізно. Очевидно, не можна установити загального правила. Нехай алкоголік день у день продовжує свою програму. Коли настане час жити разом, то це буде очевидним для обох сторін.

Нехай жоден алкоголік не заявляє, що він не зможе одужати, якщо не повернеться його сім’я. Це зовсім не так. В деяких випадках дружина, з тих чи інших причин, нізащо не повернеться. Нагадайте кандидатові, що його одужання не залежить від людей. Воно залежить від його стосунків з Богом. Ми бачили, як зцілювалися чоловіки, сім’ї яких зовсім не повернулися. Ми бачили, як інші зривалися, коли сім’я повернулася надто швидко.

Ви і новачок мусите день за днем йти шляхом духовного прогресу. Якщо ви будете наполегливими — стануться дивовижні речі. Поглянувши назад, ми усвідомлюємо, що ці речі, які прийшли до нас, коли ми віддали себе у Божі руки, були кращими, ніж ми могли запланувати. Виконуйте накази Вищої Сили, і ви вже тепер будете жити в новому та чудовому світі, незалежно від ваших теперішніх обставин!

Працюючи з чоловіком і його родиною, ви повинні дбати про те, щоб не встрявати в їх суперечки. Ви можете позбавитись свого шансу допомогти, якщо ви зробите це. Але переконуйте його сім’ю, що він був дуже хворою людиною, і з ним слід відповідним чином поводитися. Вам слід попередити їх, щоб не викликали образи чи ревнощів. Вам слід звернути їх увагу на те, що недоліки його характеру не зникнуть за одну ніч. Покажіть їм, що він вступив у період зростання. Коли їм бракує терпеливості, попросіть їх пам’ятати благословенний факт його тверезості.

Якщо вам вдалося успішно вирішити свої власні проблеми вдома, то розкажіть родині новачка, як ви це здійснили. У такий спосіб ви можете поставити їх на вірний шлях, не критикуючи їх. Розповідь про те, як ви з дружиною уладнали свої труднощі, варта будь-якої критики.

Вважаючи себе духовно здоровими, ми можемо робити всі ті речі, які алкоголік не мав би робити. Люди казали, що нам не можна ходити туди, де подають алкоголь; не можна тримати його вдома; нам треба триматися осторонь друзів, які випивають; нам треба уникати фільмів зі сценами випивок; нам не можна входити до барів; наші друзі мусять ховати свої пляшки, якщо ми йдемо до їх домів; нам не можна думати або згадувати про алкоголь взагалі. Наш досвід показує, що це не обов’язково так.

Ми стикаємося з цими ситуаціями щодня. Алкоголік, який не може з ними справитися, зберігає своє колишнє алкогольне мислення; щось негаразд з його духовним станом. Його єдиним шансом на тверезість могло б бути якесь місце, схоже до Льодової Вершини в Гренландії, але навіть там міг би появитися ескімос з пляшкою шотландського віскі і все зруйнувати! Запитайте будь-яку жінку, котра відіслала свого чоловіка до далеких місць, пояснюючи це тим, що так він втече від алкогольної проблеми.

На наше переконання, всякий план боротьби з алкоголізмом, який пропонує захистити хворого чоловіка від спокус, приречений на провал. Якщо алкоголік намагається захищати сам себе, то деякий час це йому може вдаватися, але зазвичай він доводить себе до ще більшого вибуху, ніж коли-небудь. Ми спробували ці методи. Такі спроби зробити неможливе завжди були невдалими.

Отже, нашим правилом є — не уникати місця, де є випивка, якщо у нас є обґрунтована причина там бути. Це включає бари, нічні клуби, танці, прийоми, весілля, навіть звичайні вечоринки. Для особи, котра вже мала справу з алкоголіком, це може видатися спокушанням долі (Провидіння), але це не так.

Ви зауважите, що ми зробили важливе застереження. Тому, запитуйте себе у кожному випадку: «Чи є у мене поважна суспільна, ділова або особиста причина, щоб іти в це місце? Або може я сподіваюся вкрасти трохи чужого задоволення з атмосфери таких місць?» Якщо ви відповісте на ці запитання позитивно, то вам не потрібно побоюватись. Ідіть або не йдіть – робіть так, як вам здається найкращим. Але перед тим, як вирушити, впевніться, що ви є на міцному духовному ґрунті і що ваша причина йти цілком поважна. Не думайте, що ви одержите з цього приводу. Подумайте, що ви можете принести туди. Але якщо ви не певні, то замість того вам краще працювати з іншим алкоголіком!

Навіщо сидіти з похмурим обличчям у місцях де є випивка, зітхаючи за добрими старими часами. Якщо це весела подія – старайтеся додати приємності для тих, хто там; якщо це ділова зустрічі – ідіть і з ентузіазмом займайтеся своїми справами. Якщо ви з людиною, яка хоче поїсти в барі, то, звичайно, йдіть. Дайте знати своїм друзям, що вони не повинні змінювати свої звички через вас. У відповідний час і у відповідному місці поясніть усім своїм друзям, чому алкоголь вам не підходить.

Якщо ви ретельно зробите це, то небагато хто буде просити вас випити. Коли ви пили, ви потроху відходили від життя. Тепер ви повертаєтесь до реального життя у соціумі. Не починайте відходити знову лише тому, що ваші друзі п’ють алкоголь.

Ваше завдання тепер — бути там, де ви можете бути найбільш корисними для інших, тому ніколи не вагайтесь йти туди, де ви можете бути корисними. Вам не слід вагатися піти у найбридкіше місце на землі у такій справі. Залишайтеся на передовій лінії життя з цими мотивами, і Бог збереже вас неушкодженими.

Багато з нас тримають алкоголь вдома. Часто він потрібний нам для того, щоб вивести «зелених» початківців з важкого похмілля. Дехто з нас і далі пригощає ним своїх друзів при умові, що вони не є алкоголіками. Але дехто з нас думає, що ми не повинні нікого пригощати алкоголем. Ми ніколи не сперечаємося з цього питання. Ми відчуваємо, що кожна сім’я з огляду на свої власні обставини, повинна вирішити це для себе.

Ми обережні, щоб не виявити нетерпимості чи ненависті до пиття, як сталого звичаю. Досвід показує, що таке ставлення нікому не допомагає. Кожен новий алкоголік шукає такий дух серед нас і відчуває велике полегшення, коли виявляє, що ми не збираємося «спалювати відьом». Дух нетерпимості міг би відштовхнути алкоголіків, чиє життя могло бути врятованим, якби не така дурість. Ми навіть не зробили би користі справі помірного пиття, бо жодна людина з тисяч тих, хто п’є, не любить, коли їй говорять про алкоголь ті, що ненавидять його.

Ми сподіваємося, що одного дня Анонімні Алкоголіки допоможуть суспільству краще усвідомити серйозність алкогольної проблеми, але ми принесемо мало користі, якщо наше ставлення показуватиме гіркоту і ворожість. Ті, що п’ють, не потерплять цього.

Зрештою, наші проблеми були створені нами самими. Пляшки були лише символом. Крім того, ми перестали боротися з будь-ким і будь-чим. Ми мусимо!