ПРАКТИКУВАТИ МОЛИТВУ ПРО ДУШЕВНИЙ СПОКІЙ

На стінах тисяч кімнат для зборів АА можна побачити це звернення, написане різними мовами:

Боже, даруй мені душевний спокій,
Прийняти те, що я не можу змінити,
Мужність змінити те, що можу,
І мудрість відрізнити одне від іншого.

Його придумала не АА. Версії цієї молитви, мабуть, століттями використовувались у різних вірах, і тепер вона широко вживана як у Товаристві, так і поза межами АА. Незалежно від того, до якої церкви ми належимо, чи є ми гуманістами, агностиками або атеїстами, але для нас ці слова стали чудовим керівництвом у тому, щоб стати тверезими, залишатися тверезими і насолоджуватися власною тверезістю. Чи ми сприймаємо Молитву про Душевний Спокій саме як молитву, чи лише як палке бажання, вона дає простий рецепт для здорового емоційного життя.

Ми поставили одну річ на чолі списку серед «речей, які ми не в силі змінити», – наш алкоголізм. Що б ми не робили, ми знаємо, що завтра ми раптом не перестанемо бути алкоголіками, так само як і не станемо на десять років молодшими або на п’ятнадцять сантиметрів вищими.

Ми не можемо змінити свого алкоголізму. Але ми не сказали покірно: «Гаразд, я – алкоголік. Отже, мені залишається тільки допитися до ручки». Було таке, що ми могли змінити. Ми не мусили бути п’яними алкоголіками. Ми могли ста-ти тверезими алкоголіками. Так, ми виявили мужність. І нам потрібна була мудрість, щоб зрозуміти, що ми можемо змінити себе.

Для нас це було перше, найочевидніше використання Молитви про Душевний Спокій. Чим далі ми відходимо від останнього пиття, тим прекраснішими і значимішими стають ці рядки. Ми можемо застосувати їх до повсякденних ситуацій, від яких ми бігли до пляшки.

Наприклад: «Я ненавиджу цю роботу. Чи мушу я триматися за неї, чи можу кинути?» На допомогу приходить мудрість: «Ну, якщо я таки кину, то наступні декілька тижнів чи місяців будуть важкими, але якщо у мене все ж вистачить сили волі ви-явити «мужність , щоб змінити», – то в кінцевому результаті я буду у виграші».

Або ж відповідь може бути такою: «Давай подумаємо – зараз не час мені йти на пошуки роботи, треба утримувати сім’ю. Крім того, я вже 6 тижнів тверезий, і мої друзі з АА кажуть , що краще не робити різких змін у моєму житті, поки голова не ста-не ясною. Гаразд, я не можу зараз змінити роботу. Але, можливо, я можу змінити своє власне ставлення до неї. Подивімось. Як я можу навчитися сприймати свою роботу спокійно?»

Вислів «душевний спокій» здавався недосяжною метою, коли ми вперше прочитали цю молитву. Дійсно, якщо спокій означав апатію, тупу покірність чи флегматичне терпіння, то ми навіть не прагнули його. Але ми побачили, що спокій означає інше. Що стосується нашого теперішнього стану, то це швидше відверте визнання – чітке, реалістичне бачення світу, яке супроводжується внутрішнім спокоєм і силою. Спокій, як гіроскоп, що дозволяє нам утримувати рівновагу, незважаючи на турбулентні потоки довкола нас. І це є станом розуму, якого варто прагнути.