Питання, що часто задаються, про історію АА, GSO AA website

Звідки походить молитва про Душевний Спокій?

 

Протягом багатьох років обговорювалося, хто ж написав молитву про Душевний Спокій, і її походження все ще дещо затемне, але, швидше за все, вона була написана доктором Рейнхольдом Нібуром, відомим богословом, який протягом багатьох років служив деканом і професором прикладного християнства в Союзній Богословській Семінарії в Нью-Йорку. Архіви GSO  можуть надати за запитом додаткову інформацію про історичне походження цієї молитви.

Анонімні Алкоголіки стали свідомими про молитву про Душевний Спокій у 1941 році, коли її було знайдено надрукованою в газеті New York Tribune, і негайно доставлено до Рут Хок, першої секретаря АА, неалкоголіка. Працівники штаб-квартири АА думали надрукувати молитву на картці для поширення серед членів АА.

12 червня 1941 р. Рут написала Генрі С., члену АА з Вашингтону, округ Коламбія, який за фахом був видавцем, наступне: «Один з хлопців тут отримав вирізку з місцевої газети, яка до такої міри прийшлася їм до смаку, що вони попросили мене дізнатися у Вас, що це буде коштувати, щоб розмістити її на невеликій картці, щось на зразок візитної картки, яку можна носити в гаманці … ось вона … була би вдячна, якби Ви дали мені знати (про Вашу думку щодо цієї пропозиції) одразуж.

Генрі відповів негайно і з ентузіазмом:
«… Ваші картки вже на шляху (до Вас), і мої вітання людині, яка знайшла це в газеті. Я не можу пригадати жодного речення, яке б справляло таке сильне враження, як це, і впродовж дня показав його членам АА, які мені трапилися, і в кожному випадку був попрошений про копії. Я надіслав вам 500 примірників, оскільки Ви не сказали, скільки Ви хочете. Якщо Вам потрібно більше, дайте мені знати. До речі, я поганий, тільки коли я п’яний, я сподіваюся, тому, природно, не може бути ніякої оплати за що-небудь такого роду».

Рут відповіла знову 17 червня і написала:
«Ваша великодушна відповідь на мій запит на маленькі картки, безумовно, дуже високо оцінюється нами усіма тут. Рада, що багато кому з вас там теж це сподобалося, бо це дуже підтримує мене в моєму відчутті, що у цьому насправді щось є».

 

Яка історія стоїть за читанням молитви «Отче Наш» на зібраннях АА?

В книзі «Доктор Боб та Славні Ветерани» згадується, що ця молитва використовувалась у Спільноті з самого початку, принаймні ще у 1938 та 1939 роках. У ті часи літератури АА не було, тому перші групи сильно спиралися на існуючі молитви, а також на Біблію та літературу Оксфордської Групи, для натхнення та керівництва.

Білл У. у своїй кореспонденції кілька разів коментував це раннє використання молитви «Отче Наш». Він написав члену АА в 1959 році листа, в якому він повідомляв:

«Ця практика, ймовірно, прийшла з Оксфордських Груп, які були впливовими в перші дні АА. Ви, напевно, помітили в «АА Дорослішають», який у дійсності був зв’язок цих людей з АА. Я думаю, що промова молитви «Отче Наш» була їх звичаєм після закінчення кожного зібрання. Тому це досить легко перейшло у загальний звичай серед нас».

Білл також написав наступне в листі 1955 року:
«Звичайно, завжди існують ті, хто, здається, ображається через введення будь-якої молитви у хід проведення звичайного зібрання АА. Також іноді скаржаться, що молитва «Отче Наш» є християнським документом. Тим не менш, ця Молитва має таке широке застосування та визнання, що аргумент її християнського походження, здається, давно трохи надуманий. Також правдою є те, що більшість АА-ців вірять у якогось бога, і що цей зв’язок між ними та силу можна отримати через його благодать. Оскільки це є загальною згодою, здається тільки справедливим, що принаймні Молитва про Душевний Спокій та молитва «Отче Наш» використовуються на наших зібраннях. Здається, не треба керуватися почуттями наших новачків-агностиків і атеїстів до такої міри, щоб повністю приховувати «наше світло під спудом».

Однак ось тут ведучий зібрання зазвичай просить приєднатися до нього в молитві «Отче Наш» тих, хто відчуває, що їм це буде потрібно. Найгірше, що відбувається з відмовниками – це те, що вони мають слухати цю молитву. Це, безсумнівно, благотворне тренування у толерантності на етапі їх прогресу».

Як вказується в листі Білла 1955 р., читання молитви «Отче Наш» на зборах майже з самого початку було явно суперечливим у деяких колах. GSO відповідав на листи з цього питання з 1940-х і 1950-х років. До цієї теми постійно зверталися в статтях в Скриньці 459 та Грейпвайні, і про це часто запитували на Конференції по загальному обслуговуванню. Наприклад, на конференції 1962 року одне з питань до Конференції було наступне: «Питання: Що робити з особами, які відмовляються підводитись під час читання молитви «Отче Наш»? Відповідь: Участь – або неучасть в читанні Молитви «Отче Наш» слід розглядати як питання особистої совісті та рішення».

Переклад Михайла А.