Духовенство запитує про Анонімних Алкоголіків

Незалежно від того, наскільки жахливий потяг до алкоголю, на щастя, ми усвідомлюємо, що  можемо зробити інший життєво важливий вибір. Наприклад, ми можемо визнати, що самі безсилі перед алкоголем; що нам необхідна залежність від “Вищої Сили”, навіть якщо це просто залежність від групи АА. Тоді ми можемо вирішити спробувати жити чесним і смиренним життям із самовідданим служінням нашим друзям і «Богу, як ми Його розуміємо».

Білл В., співзасновник АА, 1966 рік

Вступ

Анонімні Алкоголіки – це не релігійна громада. Однак АА дуже зобов’язані представникам духовенства різних віровизнань, які здружилися з Товариством, починаючи з дня його заснування в 1935 році.

У самій основі такої дружби закладено розуміння й терпимість—розуміння можливостей і обмежень АА як співдружності, терпимість до невдач спільноти чоловіків і жінок, чиї духовні сподівання можуть бути вищі за їхні людські можливості.

Було б нереалістичним припустити, що всі члени АА відчувають духовне натхнення. Багато з них також не  пов’язані з жодною офіційною релігійною доктриною. Але незліченна кількість членів АА, включаючи й тих, хто не має ніякої релігійної належності, кажуть про вплив перетворюючої сили взаємодопомоги, турботи, довіри та любові.

Як вже було сказано, АА сподіваються, що і в майбутньому зможуть залишатися корисним союзником для всього духовенства, розділяючи їхню турботу про одужання алкоголіків.

Мета цієї брошури

Багато священнослужителів знайомі з АА як з союзником, що не пов’язаний з будь-якою сектою чи конфесією, у своїх зусиллях допомогти алкоголікам припинити пити і вести здорове і продуктивне життя.  Вони знають, що релігійні лідери основних віросповідань висловили свою підтримку програмі АА; і їм відомо, що в їхніх рядах є також люди, які знайшли в АА вирішення своїх особистих проблем з алкоголем.

Метою цієї брошури, в якій містяться питання про АА, що часто ставить духовенство, є наступне:

– по-перше, АА висловлює вдячність багатьом священнослужителям, які допомагали і продовжують допомагати алкоголікам повсюди;

– по-друге, надія на те, що матеріал з наступних сторінок зможе дати корисну вступну інформацію про АА тим, у кого ще не було нагоди познайомитися зі Товариством.

Нарешті, ця брошура, яка синтезує особистий досвід, силу і надію Анонімних Алкоголіків усього світу, дає відповіді на питання, які часто ставить духовенство.

Що таке АА? Як воно діє?

Анонімні Алкоголіки – це Співтовариство чоловіків і жінок, які допомагають один одному залишатися тверезими. Єдина вимога для членства в АА – це бажання кинути пити.

Члени Спільноти діляться своїм досвідом, силою і надією в одужанні від алкоголізму на зборах і при зустрічах один з одним. В АА не існує вступних або членських внесків. Як сказано в преамбулі АА: “Товариство утримується завдяки нашим власним добровільним пожертвуванням”.

В основі програми АА є Дванадцять Кроків одужання, ряд принципів, заснованих на досвіді проб і помилок перших членів АА. Практиковані як спосіб життя, Дванадцять Кроків містять у собі елементи, присутні у духовних навчаннях різних віровизнань. Ці кроки вже допомогли членам АА по всьому світу жити тверезим, наповненим життям.

Як починалося АА?

АА виникло в місті Акроні (штат Огайо) в 1935 році, коли дві людини, які визнали себе пияками—Білл В. та доктор Боб— виявили, що спілкуючись один з одним, вони можуть домогтися  того, на що не були здатні поодинці – залишатися тверезими. Невдовзі вони виявили і те, що їх тверезість зміцнюється ще більше, коли вони діляться нею з іншими, і вже через декілька місяців в Акроні стала регулярно збиратися невелика група тверезих алкоголіків. Поступово їх чисельність зросла до ста осіб.

У 1939 році, після публікації книги “Анонімні Алкоголіки”, від якої Співтовариство отримало свою назву, і завдяки допомозі багатьох друзів – неалкоголіків, групи АА почали поширюватися в Північній Америці і в деяких країнах на іншому боці океану. Щоб справитися зі зростаючим обсягом запитів і надати допомогу новим групам, що виникали практично щодня, у Нью-Йорку був створений офіс для Всесвітнього Обслуговування АА – тепер ця служба називається Офіс зі Загального Обслуговування (GSO).

Зараз АА мають більше 2 000 000 членів і складаються з приблизно 120 000 груп майже в 180 країнах. На початок 2020 року в Україні налічувалося близько 130 груп АА.

Які бувають збори АА ?

Збори АА проводяться самостійно місцевими групами в містах і селах по всьому світі. Існує багато варіантів зібрань, але, в основному, вони діляться на два типи: закриті збори – тільки для алкоголіків, і відкриті – ті, на яких може бути присутній будь-хто.

Закриті збори дають можливість їх учасникам більш відверто ділитися своїм досвідом і застосовувати принципи програми АА, аби сьогодні прожити тверезо.

Хоча багато відкритих зборів проходять у формі обговорення, все ж таки більшість з них відбуваються більш організовано. Зазвичай вони складаються із розповідей одного або декількох виступаючих (спікерів), які діляться пережитим у період активного алкоголізму та теперішнім одужанням в АА.

Деякі відкриті збори, на які запрошуються практикуючі фахівці, представники засобів масової інформації, тощо, мають особливу мету – інформування громадськості про АА.

Неалкоголіки, які потрапили на збори АА вперше, часто бувають здивовані тим гумором, з яким деякі з членів АА згадують свій досвід пиття. Кожен виступ є інакшим  один може бути витриманий в цілком агностичному дусі, в той час як інший – наповнений глибокими релігійними переконаннями. Важливо те, що виступаючі говорять тільки від себе, а не від імені АА. Але у всіх виступах спільним є бажання зміцнити власну тверезість, поділившись нею з іншими.

Більшість членів АА виявили, що регулярне відвідування зборів є необхідним для підтримки їхньої тверезості. Новачків заохочують відвідувати збори настільки часто, наскільки це можливо.

Багато членів АА повідомляють, що коло їхнього дружнього спілкування в АА значно розширилося в результаті “спілкування за кавою” до та після зборів.

Де відбуваються збори АА?

Для проведення зборів групи АА орендують приміщення у церквах, храмах,  молитовних будинках і в громадських центрах. Хоча в багатьох випадках збори АА проводяться у приміщеннях, що належать і керуються релігійними організаціями, це не означає, що є зв’язок чи приєднання АА до певних релігійних доктрин або рухів. І значною мірою це відбувається завдяки доброзичливому відношенню до АА священнослужителів різних віросповідань. Починаючи з перших же днів існування АА, вони надавали групам приміщення для проведення зборів за помірну плату.

Чи можуть священнослужителі відвідувати збори АА?

Священнослужителям завжди раді на відкритих “спікерських” або звичайних зборах та інших відкритих зібраннях. Щоб дізнатися, де і коли проводяться такі збори, зверніться до інтергруп чи регіонів АА або зв’яжіться з Українським Центром Обслуговування АА: тел.: +38-096-527-87-52, +38-099-928-93-78; e-mail: aa.ua.gso@gmail.com;   www.aa.org.ua.

Чому важлива анонімність?

Підкреслюючи рівність усіх членів АА, анонімність є духовною основою Співдружності, а єдність служить загальною запорукою одужання від алкоголізму.

На індивідуальному рівні анонімність забезпечує для всіх членів АА захист від того, що про них стане відомо як про алкоголіка за межами зборів АА; цей запобіжний захід особливо важливий для новачків. Однак, у своїх особистих стосунках з неалкоголіками і з тими, хто, на їхню думку, може мати проблеми з алкоголем, члени АА вільні говорити про себе як про одужуючих від алкоголізму. У цьому випадку відкритість може допомогти в донесенні  послання АА.

На рівні преси, радіо, телебачення та кіно анонімність підкреслює існуючу в Співдружності рівність всіх його членів. Вона служить гальмом для тих, хто без подібного “нагадування” використовував би свою причетність до АА для досягнення визнання, влади або особистої користі.

У Дванадцятій Традиції йдеться: “Анонімність є духовною основою всіх наших Традицій, що завжди нагадує нам ставити принципи перед особистостями”.

Чи є релігійна віра частиною Програми АА?

В АА не запитують про релігійні переконання або відсутність таких в алкоголіків, коли вони звертаються за допомогою до Співдружності.

Однак, програма одужання АА базується на певних духовних цінностях. Окремі члени АА вільні мати своє власне розуміння таких цінностей або взагалі не думати про це.

Ще до звернення до АА більшість його членів вже визнали той факт, що вони не в змозі впоратися зі своїм питтям – алкоголь контролював їхнє життя. Досвід АА підказує, що для набуття та збереження тверезості алкоголікам необхідно прийняти існування духовної сутності або сили, яку вони сприймають як більш могутню, ніж вони самі, і покластися на неї. Деякі вибирають в якості своєї “Вищої Сили” групу АА, інші звертаються до Бога, як вони Його розуміють, а інші спираються на зовсім інакші концепції.

Дуже багато алкоголіків, коли вони вперше звертаються до АА, мають певні застереження щодо будь-якої концепції Сили, більш могутньої, ніж вони самі. Досвід показує, що якщо вони підходять неупереджено до цього і продовжують ходити на збори АА, то з часом знайдуть відповідь на цю дуже особисту дилему.

Чи звертаються до молитви у Програмі АА

У Дванадцяти Кроках, написаних засновниками АА, є дві згадки про молитву.

У Сьомому Кроці читаємо: “Покірно попросили Його усунути наші недоліки”. В Одинадцятому Кроці говориться: “Шляхом молитви і медитації шукали покращення свого свідомого контакту з Богом, як ми розуміли Його, молячись лише про пізнання Його волі щодо нас і силу виконати її”.

Деякі зібрання АА завершуються спільним читанням Молитви Господньої (Отче Наш). На інших використовується Молитва про Душевний Спокій:

Боже, даруй мені душевний спокій,

Прийняти те, що я не можу змінити,

Мужність змінити те, що можу,

І мудрість відрізнити одне від іншого.

Спочатку в Спідружності не було літератури АА, і молоді групи спиралися для набуття духовного натхнення і керівництва на читання Біблії. Збори зазвичай закінчувалися Молитвою Господньою, тому що, як пізніше пояснив один із засновників АА Білл В., “це не ставило перед виступаю-чими завдання, від якого в багатьох виникала ніяковість – складати свої власні молитви”.

Чи влаштовує АА духовні семінари?

Ні. АА не організовує таких зібрань.

Як організовано АА? Хто ним керує?

АА не має жодних центральних органів управління. У Співдружності є мінімальна організаційна структура та кілька Традицій замість розпоряджень.

Традиційно, двоє або більше алкоголіків, які зібралися разом з метою бути тверезими, можуть називати себе групою АА за умови, що як група вони самі себе забезпечують, і не мають ніякої зовнішньої приналежності.

Вся необхідна робота в АА здійснюється алкоголіками, які самі одужують в Співдружності. Місцеві групи зазвичай обирають комітети, які відповідають за необхідну діяльність і служіння групи.

Загальну відповідальність за всесвітні структури, що обслуговують АА, групи довірили Конференції зі Загального Обслуговування, що складається з регіональних делегатів США і Канади, зустріч яких проходить щорічно. У якості опікуна виступає Рада з Обслуговування, що складається з 14 членів АА і 7 неалкоголіків – друзів Співдружності, які служать на основі ротації.

У багатьох країнах, у тому числі і в Україні, створені цілком автономні національні структури Обслуговування АА (конференції, ради, комітети, бюро з обслуговування і. т.д.).

Як фінансуються служби АА?

Співдружність АА існує повністю на самофінансуванні. Кошти з зовнішніх джерел не приймаються ні за яких обставин.

В АА не існує ані вступних, ані членських внесків. Витрати окремих груп (на оренду, літературу, чай та ін.) покриваються за рахунок добровільних внесків членів групи, що зазвичай вносяться під час зборів групи.

Більшість груп надає фінансову підтримку для розширення діяльності Співдружності на регіональних рівнях – наприклад, для поширення інформації про АА в лікарнях, в лікувальних і виправних установах – і для забезпечення роботи GSO в Нью-Йорку. А GSO від імені груп здійснює служіння по всьому світі. В Україні в такій якості виступає Український Центр Обслуговування АА.

Що таке “Дванадцять Традицій” АА?

Дванадцять Традицій означають для життя всієї Співдружності АА те саме, що Дванадцять Кроків для одужання особисто кожного члена АА.

Традиції – це пропоновані принципи, що забезпечують виживання і зростання тисяч груп, які складають АА. Засновані на досвіді самих груп в перші вирішальні роки існування АА, вони пов’язані з проведенням внутрішніх справ групи, співпраці між групами і зв’язку з суспільством в цілому. Більшість Традицій відображає духовний напрям Співдружності.

Традиції не є формальним обмеженням для груп АА. Але переважна більшість груп у всьому світі вирішує керуватися в своїх справах принципами, що визначаються Традиціями.

Чому б духовенству не зацікавитися АА?

Священнослужителі часто є першими людьми, до кого хворі алкоголіки звертаються за допомогою і розумінням, і часто першими, перед ким вони щиро зізнаються у своїй хворобі. Фактично, багато алкоголіків шукають у священнослужителів духовного керівництва як до, так і після приєднання до АА.

Деякі алкоголіки не бажають припинити пити чи думають, що можуть зробити це “самі”. У цих випадках духовні наставники зможуть повідомити алкоголікам, що допомога доступна, як тільки вони захочуть її отримати.

А якщо Ви – капелан у збройних силах?

Як і інші священнослужителі, військові капелани часто виявляються найбільш “безпечними” людьми, до яких може звернутися особа, що має проблеми з алкоголем. Капелани можуть скерувати алкоголіків на збори АА неподалік військової бази, або на самій базі. До того ж, якщо таких зборів неподалік немає, капелани можуть надати інформацію зацікавленим алкоголікам, де отримати матеріали АА, зокрема книжки, брошури чи журнал“Джерело”. Також військовослужбовці, що знаходяться у діючих підрозділах війська, можуть взяти участь в онлайн зборах АА, і капелани можуть допомогти налагодити зв’язок з Українським Центром Обслуговування АА , який надасть інформацію про відповідні ресурси.

Чи є хто-небудь зі священнослужителів членом АА?

Так. Алкоголізм не знає обмежень. Чимало священнослужителів–алкоголіків, що представляють різні віросповідання, знайшли тверезість в Співдружності.

Що представники духовенства можуть розповісти алкоголікам про АА?

Священнослужителі, які тісно співпрацювали з АА, підкреслюють наступні моменти щодо порад алкоголікам:

  1. Пояснюють, що АА може допомогти, тільки якщо в них є бажання кинути пити.
  2. Спонукають алкоголіків до того, щоб “тримати розум відкритим”, навіть коли спочатку програма АА здається їм незрозумілою. Підказують, що їхні перші враження, ймовірно, зміняться, якщо вони будуть продовжувати відвідувати збори.
  3. Наголошують, що АА має єдину мету: допомогти алкоголікам досягти тверезості.
  4. Нагадують алкоголікові, що члени АА належать до всіх верств суспільства. Новачки зустрічають в АА людей різних професій і з різним соціальним становищем. Незалежно від різниці у походженні усіх споріднює одужання від алкоголізму за допомогою програми одужання АА.
  5. Запевнюють алкоголіків, що їх особисту анонімність  поважатимуть.
  6. Пояснюють, що згідно з найкращими медичними доказами, алкоголізм є прогресуючою хворобою, яку можна зупинити (хоча ніколи не «вилікувати»), тільки якщо алкоголік припинить пити. В АА алкоголіки зустрінуть тисячі чоловіків і жінок, які за допомогою свого спільного досвіду одужання можуть допомогти їм перейти до тверезого, наповненого життя.

У чому може полягати ефективна співпраця священнослужителів і АА?

Священнослужителям, які спілкуються з алкоголіками, корисно було б знайти у своїй громаді активного члена АА. Після першого контакту член АА виявить особливу зацікавленість новачком, за умови, що він або вона хочуть допомоги; беруть їх на збори, і діляться своїм досвідом  одужання в АА.

Є кілька речей, які священнослужителі можуть зробити, щоб познайомитися з програмою АА:

  1. Відвідати декілька відкритих зборів АА.
  2. Ознайомитись з літературою АА – такою, як книги “Анонімні Алкоголіки”, “Дванадцять Кроків і Дванадцять Традицій”, “АА дорослішає”; “Жити тверезими”, “Прийшли до віри”, а також брошурами “АА: 44 питання”, “АА – погляд зсередини” і деякими іншими.
  3. Пізнати духовні (хоча і не конфесійні) аспекти програми Анонімних Алкоголіків.
  4. Звернутися по допомогу до АА, коли цього вимагає ситуація.
  5. Відкрити свої двері для проведення зборів АА.

Як священнослужителі можуть зв’язатися з АА?

На прохання, багато місцевих комітетів АА по служінню проведуть інформаційні презентації для вашої організації. Презентації можуть бути пристосовані до ваших потреб. Типова програма може включати один або декілька фільмів АА та презентацію одним або більше членами АА на тему “Що таке АА і чим воно не є “.

Анонімних Алкоголіків можна знайти у мережі інтернет, є онлайн-збори, якими часто користуються військовослужбовці та інші люди, коли вони перебувають далеко від місць проведення зборів АА.

Літературу про програму АА, а також докладну інформацію, як зв’язатися з місцевою групою АА, можна отримати від Українського Центру Обслуговування АА (тел.: +38-096-527-87-52, +38-099-928-93-78,  e-mail:  aa.ua.gso@gmail.com) або на сайті www.aa.org.ua.

Чим АА не займається?

АА: не формує початкову мотивацію у алкоголіків до одужання; не вишукує членів; не займається дослідженнями та не фінансує їх; не веде списків присутніх або історій хвороб; не входить до “рад” громадських установ (хоча члени АА, групи і службові центри часто співпрацюють з ними); не стежить і не намагається контролювати своїх членів; не встановлює медичних чи психологічних діагнозів та не визначає прогнозів; не проводить детоксикацію, реабілітацію або послуги з догляду, госпіталізації, медикаментозного, або будь-якого медичного або психіатричного лікування; не проводить релігійних служб або не влаштовує/фінансує реколекцій; не займається навчанням про алкоголь; не забезпечує житлом, продуктами, одягом, роботою, грошима чи будь-якими іншими благами і не надає соціальної допомоги; не надає консультацій з сімейних питань або стосовно роботи чи професії; не приймає ніяких грошей за свої послуги або ніяких пожертвувань з інших, окрім АА, джерел; не надає рекомендаційні листи для комісій з умовно-дострокового звільнення, адвокатів, працівників суду, соціальних установ, працедавців, тощо.

Що таке цілеспрямованість АА і проблеми інші, ніж алкогольні?

Декотрі професіонали відносяться до алкоголізму і наркозалежності, як до «зловживання речовиною» або «хімічної залежності». Тому неалкоголіків іноді посилають до АА і заохочують їх відвідувати збори АА. Неалкоголіки можуть відвідувати відкриті збори АА як спостерігачі, і тільки ті, у кого проблеми з питтям, можуть відвідувати закриті збори.

Як АА може найкраще з Вами працювати?

АА завжди шукає шляхи посилення і розширення нашого спілкування з духовенством, і ми охоче прислуховуємося до  Ваших зауважень і пропозицій. Вони допомагають нам ефективніше співпрацювати з Вами для досягнення нашої спільної мети: надання допомоги алкоголікові, який досі страждає.