Відомості про заходи, що проводяться в регіоні, в Україні, в зарубіжжі.
Протягом засідання 17-ої Конференції з обслуговування АА в Україні 1-3 травня 2015року член Ради Обслуговування АА США/Канади, міжнародний делегат Боб В., який був направлений до нас за нашим проханням Радою та Офісом США/Канади, представив п’ять доповідей-презентацій. Це перша з них – Роль Довіреного Служителя.
Роль Довіреного Служителя.
Лідерство в АА.
У Анонімних Алкоголіках ми всі покликані вести. Лідерство необхідно на всіх рівнях служіння. Коли ми починаємо нашу подорож в Анонімних Алкоголіках, ми можемо, після того, як знайомимося з основами ідей Спільноти, задатися питанням – чи взагалі потрібно будь-яке лідерство? Більшість з нас рано дізналися, що АА не вимагає того, щоб ми вірили в будь-якого конкретного Бога, або що ми змушені практикувати або жити по 12 кроках. Усі рекомендації АА є лише пропозиціями. Широти і свободи, що дані нам, як індивідуальним членам АА, є більшими, ніж у будь-якому існуючому русі. Якщо б такі вільності і свободи були би впроваджені в інших спільнотах, це породило би анархію! Наші загальні страждання наповнюють нас глибоким розумінням того, що якщо ми не будемо об’єднані у нашій меті, ми, певно, почнемо пити. Саме це розуміння дозволяє нам бути відкритими для лідерства та ведіння. Без нього ми б не мали направлення на нашу політику інформування громадськості, наші фінанси або багато інших життєво важливих служінь, які ми провадимо, щоб виконувати нашу 5-у Традицію – нести послання до алкоголіка, який ще страждає.
Усі члени Анонімних Алкоголіків покликані служити Спільноті у тій чи інший спосіб. Таким чином, ми усі «Довірені Служителі». Так що ж це означає – бути довіреним служителем, бути ефективним довіреним служителем? Для цього необхідно мати багато якостей. Якостей, які дуже чужі багатьом з нас. До приходу в АА для багатьох з нас було властивим хотіти робити все по-своєму. Зазвичай наші інстинкти влади, грошей або престижу живили нас у тому, щоб користуватися своїми можливостями, незалежно від того, чого це коштує. Сутністю для нас було виграти, а не робити те, що є найкращим. Ми хотіли отримати будь-який товар звідусюди, і ображалися на тих, хто отримував його замість нас.
Розуміючи спотворене его алкоголіка, наші засновники створили нашу Спільноту, щоб зберегти нас від намагань отримати занадто багато влади та контролю. Темою 12 Традицій є єдність. Усі наші Традиції сягають корінням у цьому принципі. Як я згадував раніше, єдність – це те, що спонукає нас відходити від наших старих ідей лідерства «по мандату» і контролю. Наші засновники також знали, що типова ієрархічна структура не буде функціонувати належним чином з людьми нашої природи. Концепція перевернутого трикутника, яка так добре слугує нашому товариству, має багато спільного з успіхом і зростанням нашої Спільноти. Розміщуючи остаточне направлення АА в колективній свідомості всієї Спільноти, групи, наші Делегати, Довірені особи і співробітники Офісу в стані чинити волю Спільноти, а не тільки кількох осіб, хто служить в цих ролях. У переважній більшості звичайних організацій це може викликати великі труднощі і боротьбу за те, щоб визначити тих, хто повинен нести відповідальність. Але в Анонімних Алкоголіках ми зробили великий крок з прийняттям нашого Статуту Конференції, щоб врятувати нас від самих себе і забезпечити те, щоб Групи продовжували залишатися «босами АА».
На додаток до нашої Статуту Конференції, Дванадцять Концепцій Всесвітньої служби надають нам керівництво для якомога більш ефективної роботи, показуючи нам, як ми повинні довіряти один одному, і дозволяють нам розподіляти повноваження і відповідальність. Групи провадять остаточну владу в АА. Вони можуть діяти диктаторським чином, так само, як і людина може, і справді, вони мають на це право, якщо вони вибрали це для себе. Ми розуміємо, одначе, що якщо Довіреним особам та Офісу не було би дозволено вільно діяти, незабаром вони би стали деморалізованими цим контролем груп, і перестали б існувати. Принцип «Права приймати рішення”, який ми знаходимо в Третій Концепції, дозволяє довіреним служителям на всіх рівнях мати свободу вибору, щоб слідувати конкретним напрямкам, виходячи зі своїх повноважень, або робити те, що вони вважають за найкраще, на основі їх власного судження і сумління. Це – ідея, яка показує, що ми всі поділяємо взаємну довіру. Якщо скористатися цією довірою, то ми завжди можемо бути спокійні, що «Право на Апеляцію», дане нам у Четвертій Концепції, може направити нас у правильному напрямку. Це – голос меншості, який, ми бачили, працює так чарівно у багатьох випадках у рамах домашньої групи, Конференції, Ради Загального Обслуговування і на всіх рівнях між ними. Ми довіряємо нашій 2-й Традиції у тому, що «люблячий Бог виражає себе через нашу групову свідомість». Коли ми чуємо всі факти з якогось питання і обговорюємо його ґрунтовно, голосуємо, прислуховуємося до голосу меншості і залишаємося відкритими, щоб змінити наші думки, тоді ми можемо мати повну віру, що рішення, які ми приймаємо у нашій роботі в АА – це рішення нашої Вищої Сили, а не яких-небудь окремих осіб. Це дає нам повну впевненість, що речі є такими, якими вони повинні бути, і допомагає нам довіряти і протистояти спокусі керувати.
Уривок про лідерство з 9-ї Концепції, який ми виділяємо в розділі про Делегата в нашому Керівництві по Службам, дає нам гарний підсумок про лідерство та ідеали, до яких всі ми, Довірені Служителі, повинні прагнути.