Або йду бухати, або на збори.

Три історії українців, які кинули пити завдяки Анонімним Алкоголікам.

Репортер НВ Саша Горчинська поговорила з трьома жителями Києва і Київської області, які в різний час повністю кинули вживати спиртне після того, як приєдналися до спільноти Анонімних Алкоголіків.

Що ви уявляєте, коли чуєте про Анонімних Алкоголіків? Найімовірніше, кадри з якого-небудь американського фільму і групу людей, що сидять півколом, де кожен бере слово по черзі, починаючи зі слів: “Здравствуйте, меня зовут Х і я алкоголік”.

Насправді, Анонімні Алкоголіки – це величезна мережа, розкидана по всьому світу. Самі вони називають себе спільнотою: це чоловіки і жінки, які збираються разом з основною метою – підтримання тверезості.

130 таких груп сьогодні функціонує в Україні – в семи регіонах. В одному тільки Київському регіоні, куди, крім столиці, входить Чернігів і невеликі міста на кшталт Фастова, Бородянки або Прилук, працює 35 груп. Це близько 80-ти зборів щотижня.

АА – незалежна організація, яка співпрацює з різними організаціями, зокрема і з соцслужбами міста. Міські соціальні центри, наприклад, надають Анонімним Алкоголікам приміщення в безоплатну оренду.

Сюди часто приходять ті, хто до цього вже встиг побувати в наркологічному відділенні, ходив по церквах, виконував ритуали, кодувався і вдавався до нетрадиційної медицини. Але все це не допомагало. Чому ж тоді допомагають Анонімні Алкоголіки?

Придумав програму Анонімні Алкоголіки біржовий маклер Білл Віллсон з американського штату Огайо. У 1935 році спільно з хірургом на ім’я Боб Сміт він зібрав першу групу Анонімних Алкоголіків, або АА. Обидва чоловіки були алкоголіками.

У 1939 році з’явилася перша книга, де Білл виклав філософію і принципи руху. Програма складається з 12-ти кроків, виконуючи які, хворий на алкоголізм виліковується і стає зовсім іншою людиною.

Перший крок – визнати, що ви безсилі перед алкоголем. Другий – усвідомити, що існує якась “вища сила”, яка управляє людськими життями. Кожен може називати це по-своєму: Ісус чи Будда, Крішна або космічна енергія, провидіння або просто доля. Третій крок – передоручення волі цій самій вищій силі.

На четвертому кроці алкоголік повинен дати оцінку своєму життю з моральної точки зору, на п’ятому – визнати, що весь цей час помилявся і поводився неправильно, на шостому – підготувати себе до того, щоб вища сила позбавила від цих вад, потім – попросити її про це.

Кроки – це, по суті, психологічні практики, які вчать взаємодії з іншими людьми. Наприклад, на 8-му кроці потрібно скласти список людей, яким ви завдали шкоди: моральної, матеріальної або фізичної. А в наступному кроці відшкодувати весь збиток в повному обсязі, обов’язково особисто: віддати старі борги, вибачитися, якщо когось образили.

Змушувати нікого не можна: алкоголіки самі повинні захотіти змінитися.

На 10 і 11 кроках учасники програми продовжують самоаналіз і роботу над собою. Останній, 12-й крок – ті, хто пройшли програму, повинні допомагати іншим, тим, хто ще страждає від алкоголізму: доносити інформацію про АА, запрошувати долучитися до спільноти.

Кожен проходить програму в своєму темпі: щоб освоїти всі кроки, комусь потрібно півроку, комусь – рік. Але, за великим рахунком, це програма на все життя. Принципи, яким навчають у АА, пізніше застосовують у всіх сферах.

В АА є поняття служіння – допомога іншим і діяльність на благо всієї спільноти. Наприклад, створення і поширення друкованих матеріалів, налагодження комунікації з іншими регіонами. Служити можна на груповому, регіональному, національному або міжнародному рівнях.

На програмі у кожного новачка обов’язково з’являється так званий спонсор – наставник, який буде супроводжувати і підтримувати нового члена протягом усієї програми. Знання та досвід передаються по горизонталі: немає одного лідера, немає ватажків і керівників – усі рівні. На групових заняттях може висловлюватися кожен бажаючий. Більш досвідчені допомагають новачкам.

Живе співтовариство за рахунок пожертвувань небайдужих і такої ось допомоги від учасників на волонтерських засадах.

Ми зібрали три історії людей, які пройшли програму в Анонімних Алкоголіків і кинули пити. Імена змінені на їх прохання.

 

Євгенія, в минулому медсестра, 5 років тверезості

Мене звуть Євгенія і я алкоголічка. Саме так ми представляємося на наших зборах.

Мені було дуже важко визнати, що я алкоголічка. Коли прийшла на своє перше зібрання, було складно видавити з себе це слово. Алкоголічка.

Я росла в сім’ї, де пив батько. Я бачила ці постійні запої: досі ненавиджу сутінки, тому що у мене з дитинства це асоціюється з тим, що раз наступає вечір, значить, скоро тато прийде з роботи і почнеться скандал. За повороту ключа в замку я вже знала, в якому стані він прийшов додому.

Не думала, що я сама буду алкоголічкою. Ніколи в житті не збиралася пити так само, як мій батько.

Коли прийшла на своє перше зібрання, було складно видавити з себе це слово. Алкоголічка.

У 18 років я вийшла заміж. Почалися перші труднощі, ми обидва були студентами. Тоді ж вперше спробувала алкоголь і всі труднощі пішли, стало легко і добре. На будь-якому торжестві була душею компанії. Я так зріднилася з алкоголем, що він став моїм другом на довгих 22 роки.

Прокидаючись вранці, стала замислюватися, до кого б з подружок піти в гості, щоб випити сьогодні. За фахом я медик, тому розуміла, що моя доза алкоголю збільшується, усвідомлювала, до чого це веде. Але нічого не могла з цим зробити. Давала обіцянки і собі, і своїй дочці, що багато пити не буду, що вип’ю трохи, щоб розслабитися, і все. А потім мене дитина тягнула на плечах додому і я не розуміла, як так вийшло.

Згодом почала втрачати інтерес до всього: до друзів, роботи, бізнесу, який до того встигла побудувати. Коло моїх інтересів звелося до склянки. Бізнес я втратила, ходила на просту роботу, працювала медсестрою.

Я начиталася про білу гарячку, надивилася як медик. Боялася, що якщо не буду пити три дні, зі мною станеться таке ж. Тому не допускала того, щоб залишатися тверезою довше трьох днів. Два дня були максимумом моєї тверезості.

Природно, я думала, що ніхто нічого не помічає. Пила, в основному, вдома. Потім йшла в магазин в піжамі або халаті, тому що мені здавалося мало. Ситуація погіршувалася. Всі це бачили. На роботі почалися проблеми.

Мої останні роки вживання – це не про те, щоб пити для підняття настрою, це пити щоб відчувати себе людиною.

Мені було страшно відкрити очі, я боялася прокинутися не вдома. Важливо було побачити стелю і зрозуміти, що вона моя. Потім я дивилася на свої руки: якщо синці в районі ліктів, значить, мене привели. Якщо на колінах, значить, сама прийшла.

Я шукала медикаментозні способи кинути пити, питала у подруг, що вони підсипають чоловікам, щоб ті не пили. Намагалася щось робити. Дочка просила мене припинити, їй було соромно. Але я боялася визнати себе алкоголічкою.

Настав момент, який у нас називають “дном”. Я стала бабусею в 38 років, і ось, гуляючи з маленькою онукою, прийшла в сусідній будинок, дзвоню в квартиру, мені відкривають інші люди. Думала, що це моя квартира. Помітила, звичайно, що в під’їзді були інші стіни, але подумала, мало що, пофарбували, поки я гуляла. Це було страшно.

Тоді я зрозуміла, що далі вже нікуди. Що я небезпечна і для себе, і для своєї внучки. Прийняла рішення, що буду звертатися до фахівців за допомогою.

Мені дали контакт психолога, яка направила мене в Ал-Анон – групи допомоги родичам алкозалежних. Адже я збрехала, ніби хочу допомогти подрузі, яка п’є. На ці групи проходила близько року, але продовжувала пити. Це були рекомендації для родичів, мені це абсолютно нічого не давало.

Пізніше в Ялті, коли я відпочивала в місцевому санаторії, познайомилася з одеситкою, яка дала мені телефон людини з Києва. Він і привів мене в київську групу Анонімних Алкоголіків. Ця жінка побачила, що мені потрібна допомога, підібрала потрібні слова – такі, яким я повірила.

Я підготувалася і набрала номер. Чоловік, який повинен був привести мене в групу, попросив не пити в цей день. Я не пила. Але потім він переніс зустріч на наступний день і знову попросив не пити. Так я потрапила в першу свою групу на третій день тверезості.

Коли почула про вищу силу, насторожилася. Подумала, що це якась секта. У мене свій конфлікт з богом, я на нього ображена. Я ходила по церквах, здійснювала релігійні обряди, щоб він позбавив мене від алкоголізму, але він не допоміг. Тому я заперечувала його існування. Вирішила, що буду робити все, що роблять ці люди, окрім того, що стосувалося бога. Пізніше і я виявила для себе цю найвищу силу.

Ніби ви впали в колодязь, борсається глибоко внизу. Тому, хто світить вам зверху, вас видно, але вам не видно, що там, нагорі.

Провідник на програмі, спонсор – це людина, яка направляє вас. Ніби ви впали в колодязь, борсається глибоко внизу. Тому, хто світить вам зверху, вас видно, але вам не видно, що там, нагорі. І ось той, хто зверху, каже: “Я кидаю тобі мотузку”. Той, хто внизу, запитує, де вона. “Ось, правіше, – каже верхній. – Ставай на уступ, хапайся за мотузку і вилазь”.

Алкоголізм – хвороба тіла і духу. За 22 роки вживання алкоголю я деградувала. Коли увійшла в тверезе життя, зрозуміла, що нічого не вмію.

Програма 12 кроків стає стилем життя. Ця програма допомогла мені залишитися тверезою протягом ось вже 5 років, відчувати себе щасливою і корисною. Так, як колись привели мене, тепер і я когось можу привести.

 

Анатолій, художник, 25 років тверезого способу життя

Алкоголіки – це букет з комплексів неповноцінності і манії величі. З одного боку, вважаєш себе кращим за всіх, з іншого – намагаєшся бути як всі, але нічого не виходить.

Це навіть не залежить від кількості випитого. Є ті, хто дійшов до самого дна, жив на вулиці, а є люди з високим соціальним статусом, зовні успішні, які всередині страждають.

З дитинства я відчував, що в світі мені не затишно. Батьки мене любили, але по-своєму: нагодувати, взути, відправити в школу. А душевна, емоційна складова любові у нас не практикувалася.

У 16 років покинув свій рідний дім. Вступив у художній технікум в Києві. У гуртожитку зі старшими товаришами відчував себе закомплексованим. Я випивав і до того, але саме там, у гуртожитку, вперше відчув “чарівну” якість алкоголю. Я став таким же як всі, до мене ставилися як до рівного. До цього я відчував себе неповноцінним.

Потім я пив щодня. Звичайно, працював, заробляв. За радянської влади як художник малював плакати для різних масових свят, займався оформленням міста – тоді ж не було реклами і все робилося вручну. Це добре оплачувалося, я був працівником ідеологічного фронту.

Коли СРСР розпався, за часів перебудови старе вже було не затребуване, а нове ще не вигадали. Довго шукав нову роботу. Виглядав тоді не дуже: змучений, зашморганий. Коли намагався кудись влаштуватися, потенційні роботодавці дивилися на мене і говорили, мовляв, та тобі відпочинок потрібен, а не робота.

Засинав з думками, що краще б завтра не прокинутись. Нічого не розумів, не розумів, що навколо відбувалося

У мене було двоє маленьких і довгоочікуваних дітей, дружина просила кинути пити, друзі говорили, що мені потрібна допомога. Я не розумів, як буду жити, якщо вилікуюсь.

Два останніх роки перед тим, як я потрапив в АА – чорні, це суцільний запій. Це якісь голоси в темній квартирі, божевілля, забуття замість нормального сну.

Думав: або померти, або лікуватися. Але зробити з собою щось самостійно рішучості не вистачало. Засинав з думками, що краще б завтра не прокинутись. Нічого не розумів, не розумів, що навколо відбувалося.

В АА потрапив завдяки знайомому, теж художнику. У нього в майстерні попервах навіть проходили збори. Я тоді валявся п’яний за ширмою, слухав, про що вони говорили, і думав, що мені це теж необхідно.

Зараз у мене 25 років тверезості. Можу похвалитися медаллю – ми [спільнота Анонімних Алкоголіків] самі собі їх виготовляємо як заохочення. Головне – це ходити на групи, все інше приходить з часом.

В АА я знайшов те, що шукав до цього в алкоголі: свободу, розуміння і можливість висловитися. Завдяки цьому я сьогодні тверезий.

 

Микола, інженер, 9 років тверезості

Мої батьки не були алкоголіками, відрізнялися гарним здоров’ям. Я ж вперше спробував сухе вино з другом у 9 років. У 11 – горілку, прийшов додому на автопілоті. Мені дуже лестило, що мене приймала більш старша компанія.

Відчував себе душею компанії, здавалося, що я красномовний і дуже цікавий, що з незнайомими дівчатами заговорити простіше. І все це завдяки алкоголю.

Ілюзія була дуже сильною. Напевно, тому я і став серйозним алкоголіком. В цілому, мій досвід – 28,5 років активного вживання алкоголю. Одного разу я кодувався на 3,5 року: організм сильно втомився, на мене з усіх боків нависали і говорили, що потрібно щось робити. Мені не хотілося кидати зовсім, але було бажання призупинитися і привести себе в порядок. Так, я не пив більше трьох років, але всередині залишався тим самим алкоголіком: був роздратований, з мене ліз неконтрольований егоїзм.

Я вважаю, що за ці роки деградував як людина і як особистість. Багато що упустив в житті – добровільно віддав це алкоголю.

У якийсь момент мені почало здаватися, що за мною стежать розвідки з різних країн.

Дійшло до стану, коли я не міг не пити, а й пити мені вже не лізло. Знав, що мені треба випити, випивав, але не отримував ніякого задоволення. Прокидався вранці, дивився у вікно, за яким було темно, і не міг зрозуміти, який зараз час доби. Годинники були в іншій кімнаті, не хотілося нікого будити. Довго дивився, з якимись непрямими ознаками виявляв, наприклад, що зараз ранній ранок. Йшов у нічний ларьок. Ці дні були жахом.

У якийсь момент мені почало здаватися, що за мною стежать розвідки з різних країн.

Мені допомогли лікарі: вони знали, що є Анонімні Алкоголіки, написали мені на папірці номер телефону. Але я прийшов додому і кинув недбало цей папірець. Дружина підібрала і подзвонила.

Я прийшов на суботнє зібрання і відчув, що я в безпечному місці і зі мною тут не відбудеться нічого поганого. Перше, що запитав: що з мене вимагається за все це. Не міг повірити, що все безкоштовно, думав, раз грошей не просять, значить, попросять відписати комусь квартиру або щось ще.

Але потім один з членів спільноти сказав, що все, що я повинен – це робити вибір. Щовечора робити вибір: або я йду бухати, або приходжу на збори Анонімних Алкоголіків. Мені ця фраза дуже запам’яталася.

Перші роки, коли все ще не було так розвинене, ще не було людини, яка могла б мене провести по всіх кроках. Але потім з’явився спонсор, з яким ми досі тісно спілкуємося. Зараз у мене самого вже є підспонсорні – чотири особи.

Сила програми АА дуже велика. Це частина мого життя і я по-іншому його вже не уявляю.