АА як ресурс для фахівця з охорони здоров’я

Анонімні Алкоголіки®  – це товариство чоловіків та жінок, які діляться один з одним своїм досвідом, силою і надією, щоб вони могли вирішити свою спільну проблему та допомогти іншим одужати від алкоголізму.

  •   Єдиною вимогою для членства є бажання кинути пити. Немає вступних або обов’язкових внесків для членства в АА; ми утримуємо самі себе через наші власні пожертвування.
  •   АА не пов’язане з будь-якою сектою, віросповіданням, політикою, організацією чи установою; не бажає брати участь в будь-яких суперечках, не підтримує та не виступає проти будь-яких справ.
  •   Наша головна мета – залишатися тверезими та допомагати іншим алкоголікам досягти тверезості.

“Ми, алкоголіки – чоловіки і жінки, які втратили здатність контролювати своє пиття. Ми знаємо, що жоден справжній алкоголік ніколи не поверне контролю. Часом  всі ми відчували, що ми повертаємо  контроль, але за цими, зазвичай короткими інтервалами, неминуче наступала ще більша втрата контролю, яка з часом приводила до жалюгідної і незбагненної деморалізації.

Анонімні Алкоголіки, стор.24

Пояснення, що видається правдоподібним для більшості членів АА, полягає в тому, що алкоголізм є хворобою, прогресуючою хворобою, яку неможливо вилікувати, але яку, як і деякі інші хвороби, можливо призупинити.

Дотримуючись цієї логіки, багато членів АА вважають, що хвороба є поєднанням фізичної чутливості до алкоголю та  психічної одержимості до його вживання, які, незалежно від наслідків, не можна подолати виключно силою волі.

“Лікарі, знайомі з  алкоголізмом, погоджуються, що не існує нічого такого, що зробило б з алкоголіка людину, яка п’є помірно.” (там же,  стор. 24)

ДВАНАДЦЯТЬ КРОКІВ

АНОНІМНИХ АЛКОГОЛКІВ

  1. Ми визнали, що ми були безсилими перед алкоголем, що наше життя стало некерованим.

  2. Прийшли до віри, що Сила, могутніша за нас, може повернути нам здоровий розум.

  3. Прийняли рішення передати свою волю і своє життя під опіку Бога, як ми розуміли Його.

  4. Зробили ретельну та безстрашну моральну інвентаризацію самих себе.

  5. Визнали перед Богом, перед собою та іншою людиною справжню природу своїх помилок.

  6. Були повністю готові до того, щоб Бог усунув всі ці вади характеру.

  7. Покірно попросили Його усунути наші недоліки.

  8. Склали список усіх людей, кому ми заподіяли кривду, і сповнились бажанням відшкодувати всім їм завдані збитки.

  9. Особисто відшкодовували заподіяну цим людям кривду, де тільки можливо, крім тих випадків, коли це могло зашкодити їм або іншим.

  10. Продовжували робити особисту інвентаризацію, і коли ми були неправі, відразу визнавали це.

  11. Шляхом молитви і медитації шукали покращення свого свідомого контакту з Богом, як ми розуміли Його, молячись лише про пізнання Його волі щодо нас і силу виконати її.

  12. Отримавши духовне пробудження, в результаті виконання цих кроків, ми намагалися донести цю звістку до алкоголіків і застосовувати ці принципи в усіх своїх справах.

ДВАНАДЦЯТЬ ТРАДИЦІЙ

АНОНІМНИХ АЛКОГОЛІКІВ

  1. Наш спільний добробут повинен бути на першому місці; особисте одужання залежить від єдності АА.

  2. Стосовно мети  нашої групи є лише один найвищий авторитет – люблячий Бог, як Він може виразити Себе у нашій груповій свідомості. Наші лідери – лише наділені довірою служителі; вони не керують.

  3. Єдиною вимогою для того, щоб стати членом АА, є бажання кинути пити.

4. Кожна група має бути цілком автономною, за винятком справ, які стосуються інших груп або АА в цілому.

  5. У кожної групи є лише одна головна мета – нести своє послання до алкоголіка, який все ще страждає.

  6. Групі АА ніколи не слід підтримувати, фінансувати або надавати ім’я АА для використання жодній спорідненій організації або сторонній установі, щоб проблеми, пов’язані з грошима, власністю і престижем не відволікали нас від нашої головної мети.

  7. Кожній групі АА слід повністю утримувати себе, відхиляючи внески ззовні.

  8. Анонімним Алкоголікам слід завжди залишатися непрофесійною організацією, проте наші службові центри можуть наймати спеціальних працівників.

  9. АА, як таке, ніколи не слід організовувати; але ми можемо створювати ради або комітети, безпосередньо відповідальні перед тими, кого вони обслуговують.

  10. Анонімні Алкоголіки не мають точки зору щодо зовнішніх питань; отже ім’я АА ніколи не слід залучати до суспільних суперечок.

  11. Наша політика зв’язків з громадськістю ґрунтується на привабливості, а не на рекламі; нам потрібно завжди зберігати особисту анонімність на рівні преси, радіо та кіно.

  12. Анонімність є духовною основою всіх наших Традицій, що завжди нагадує нам ставити принципи перед особистостями.

 У Великій Книзі «Анонімні Алкоголіки» члени АА стверджують, що:

Спротив допомозі з боку алкоголіка може бути фруструючим*

Оскільки заперечення проблеми є симптомом алкоголізму, і алкоголіки, як правило, ухиляються від запитань про вживання алкоголю, деякі фахівці з охорони здоров’я можуть не помітити, що загальній симптоматиці може сприяти алкоголізм. Більшість алкоголіків заперечують будь-яке припущення про те, що у них має місце алкоголізм, який впливає на їхній стан, можуть так само невідхильно опиратися пропозиції про звернення до Анонімних Алкоголіків, навіть якщо це останній шанс.

Більшість медичних працівників не мають досвіду в ситуаціях, коли їх діагноз відкидається. Мало кому доводилось чути: «Звісно, я не діабетик». Однак, коли фахівець з охорони здоров’я діагностує алкоголізм, алкоголік часто відповідає: “Не так вже й багато я п’ю”, або може сказати: “Не настільки все погано зі мною”, або наводить аргументи, що виправдовують вживання. Медичні працівники мають передбачити і очікувати ці прояви.

Раціоналізація та заперечення є частиною захворювання на алкоголізм. Початкова відмова від АА є частиною механізму заперечення.

Члени АА, що подолали власне заперечення та усвідомили негативні наслідки свого пиття, особливо переконливі в роботі з іншими по подоланню їхнього заперечення.

* гнітюча тривога, почуття напруження, безвихідність  (замітка перекладача)

Це занадто релігійно.

 Насправді, АА – не релігійна, а духовна програма. Члени АА звертаються до “Вищої сили” та “Бога, як ми Його розуміємо”, але жодна віра в Бога не є необхідою; багато членів АА є атеїстами

Як зазначено в Преамбулі AA (див. внутрішню обкладинку цієї брошури): АА не пов’язане з будь-якою сектою, релігією, політикою, організацією чи установою…“.

Я не хочу виставляти себе і свою душу перед іншими людьми“.

 На зустрічах АА виступають лише ті, хто сам цього бажає.

“Я не хочу зустрічатися з натовпом невдах. Це занадто гнітюче“.

 АА скоріше репрезентує зріз «переможців», в тому сенсі, що вони пережили хворобу. Відвідувачі достатньої кількості зустрічей обов’язково знайдуть людей, з яких вони зможуть брати приклад.

“Я не можу туди піти. Всі ці люди тверезі, а я ні. Мені буде занадто соромно“.

Єдина вимога щодо членства – це бажання припинити пити. Членів, які все ще п’ють, заохочують продовжувати приходити. На зустрічі AA будуть щиро раді кожному, хто має бажання припинити пити. Тверезі алкоголіки не стануть засуджувати того, хто не може припинити  пити, оскільки саме неспроможність покинути пиття привела їх до АА.

 “Я не хочу, щоб усі знали, що я п’ю“.

 Анонімність є і завжди була основою програми АА. За традицією, члени АА ніколи не розголошують свій зв’язок з програмою ні письмово, ні усно, ні жодним іншим публічним способом. І ніхто не має права порушити анонімність іншого члена жодним чином.

Чого навчилися деякі фахівці з охорони здоров’я; як вони використовують ці знання

 Багато медичних працівників знайшли ефективні способи направляти людей до АА. Один з них зазначив:

Ніхто не страждає більше, ніж алкоголік. Коли ти одного разу торкаєшся життя алкоголіка і допомагаєш йому або їй одужати, коли ти бачиш це неймовірне перетворення страждаючої, безпорадної, хворої (і вмираючої) людини на живу, щасливу, сповнену сил і спроможності, ти стаєш частиною багатого, глибокого досвіду, який приймаєш з вдячністю. АА є найбільш ефективним засобом допомогти алкоголіку покинути пити.

 Інший лікар вважає, що медичним працівникам варто відвідувати відкриті зустрічі АА, оскільки надзвичайно важко зі впевненістю направляти пацієнтів до організації, про яку фахівець має недостатньо інформації. Цей медичний працівник вважає корисним мати список контактів з членами AA, готовими супроводжувати людей на їх першу зустріч. Вона рекомендує робити конкретні запити щодо того, які зустрічі були відвідані, як часто, і чи клієнт отримав спонсора в АА, щоб підтримувати зв’язок зі спільнотою і допомагати клієнту працювати за програмою відновлення. Незалежно від того, чи страждає алкоголік від хвороби печінки або емоційної депресії, відновлення тверезості – це перший крок до одужання. Де б він чи вона не жили, неподалік обов’язково будуть збори АА для  допомоги у підтриманні тверезості.

АА та алкоголізм

Від самого початку члени АА сприймали алкоголізм як хворобу. Алкоголіки не в змозі контролювати вживання, тому що їхні тіла хворі, як і їх свідомість (або емоційна сфера). Більшість членів АА виявили, що відсутність духовного змісту також характеризує їхню хворобу.

Члени АА також виявили, що ефективне одужання можливе лише після “самодіагностики”; тобто у визнанні алкоголіком Першого кроку АА: “Ми визнали, що ми були безсилі перед алкоголем, що наше життя стало некерованим”.

Члени АА також виявили, що відновлення передбачає утримання від алкоголю, і що це утримання у довгостроковій перспективі вимагає фундаментальних змін у відносинах із самим собою, з іншими, а також з силою, що сильніша за особистість. Все тому, що з досвіду Анонімних Алкоголіків, алкоголік ніколи не зможе повернутись до безпечного пиття.

Члени АА вважають, що колишній алкоголік завжди ним лишається, тобто, незалежно від того, наскільки довго людина утримується, якщо ця людина знову почне пити, то матиме таку ж катастрофічну реакцію на алкоголь, як і до початку утримання. Таким чином, АА пропонує не лікування, а, скоріш за все, – безперервний процес відновлення через простий принцип: не пити лише один день.

Дослідники, фахівці з охорони здоров’я та інші сторони, які стурбовані проблемою  алкоголізму, мають обґрунтований і природній інтерес до визначення причин алкоголізму. У програмі Анонімних Алкоголіків вважається, що причини не тільки не мають значення, але можуть відволікати від безпосереднього початку утримання та програми одужання.

Відвідування перших зборів АА

Коли фахівці з охорони здоров’я рекомендують АА, ні їм, ні алкоголіку не варто робити висновки про ефективність АА на основі однієї чи двох зустрічей, а слід дати АА достатньо шансів. В цьому процесі важливим є спонсор (наставник), хоча б тимчасовий. Бажано, хоч і не обов’язково, відвідати першу зустріч АА з членом АА. Більшість новачків мають багато питань. Спонсор може відповісти на них і запевнити новачка, що всі інші пройшли через такі самі опір і страх під час першого кроку до одужання. Обмін досвідом “рівний – рівному” є унікальним для Анонімних Алкоголіків. Як виявили медичні працівники, у більшості випадків члени АА не просто погоджуються, а й щиро прагнуть познайомити новачків з програмою АА.

Фахівець з охорони здоров’я, який тісно співпрацює з Анонімними Алкоголіками у своїй галузі, має виняткові можливості для лідерства, поширення інформації та підтримки заходів, що принесуть значне покращення якості догляду та кількості одужань серед алкоголіків.

Ми запрошуємо фахівців із охорони здоров’я відвідати відкриту зустріч і побачити, що пропонує алкоголікам АА.

Цілеспрямованість та проблеми окрім

алкогольних

Деякі фахівці розглядають алкоголізм і наркоманію як “зловживання субстанціями”, “порушення вживання субстанцій” чи “хімічну залежність”. Таким чином, алкоголіки – не єдина група, яку часом спрямовують і заохочують до відвідування зустрічей АА. Не-алкоголіки можуть відвідувати відкриті зустрічі АА як спостерігачі, але тільки ті, хто має проблеми зі вживанням алкоголю, можуть бути присутніми на закритих зустрічах.

Контакти АА доступні у більшості телефонних довідників, місцевих газетах або інтернеті. Зазвичай, телефонний дзвінок – це все, що потрібно для отримання допомоги. Деякі медичні працівники просять людину, з якою вони працюють, набрати місцевий номер АА безпосередньо зі свого кабінету, таким чином пропонуючи можливість звернутися за допомогою негайно. Деякі просто включають АА до плану лікування.

Члени місцевого Комітету АА зі співпраці з професіональною спільнотою можуть бути корисним ресурсом для фахівців з охорони здоров’я. Члени місцевого Комітету АА  з лікувальних закладів також можуть бути корисними, якщо ваш клієнт знаходиться у лікувальному закладі.

Багато місцевих службових комітетів АА за вимогою можуть зробити інформаційні презентації у вашій організації. Зустрічі розробляються відповідно до ваших потреб. Типова програма може включати в себе один із декількох фільмів АА та презентацію одного або декількох членів AA на тему “Чим є і чим не є АА”.

Шукайте номер Анонімних Алкоголіків у місцевому телефонному довіднику, інтернеті або газеті.

Багато медичних працівників визнали наступні брошури  корисними для ознайомлення клієнтів з АА

Це АА  (Вступ до програми одужання АА)

Часті запитання про АА  (Відповіді на конкретні запитання про АА)

Чи підходить Вам АА?  (Дванадцять запитань, які допоможуть подолати заперечення.)

АА для жінки  (Підбірка жіночих історій та інформація про АА)

Новачок запитує…  (П’ятнадцять запитань та відповідей для допомоги новим членам.)

Куди мені йти далі? (Для людей, які залишають лікувально-виправні заклади; розповідає про неперервну допомогу, що надається AA “поза” закладами.)