Духовне переживання

Вислови «духовне переживання» і «духовне пробудження» багато разів вживаються у цій книжці, яка при уважному прочитанні показує, що зміна особистості, достатня для одужання від алкоголізму, проявилася серед нас у багатьох різних формах.

Однак, правдою є те, що наше перше видання створило для багатьох читачів враження, що ці зміни особистості, чи релігійні переживання мусять мати характер раптових і вражаючих зрушень. На щастя для усіх, цей висновок хибний.

У перших кількох розділах описано декілька раптових революційних змін. Хоча ми не мали наміру створити таке враження, проте багато алкоголіків дійшли до висновку, що для того, щоб одужати, вони мусили б отримати раптове і переважаюче «усвідомлення Бога», внаслідок якого відразу відбулася б величезна зміна у почуттях і світогляді.

Серед зростаючого членства нашого Товариства, що налічує тисячі алкоголіків, такі переміни, хоча і є частими, але зовсім не обов’язкові. Більшість наших переживань психолог Вільям Джеймс називає «освітнього різновиду» тому, що вони повільно розвиваються впродовж тривалого періоду часу. Досить часто друзі новачка набагато раніше від нього самого помічають його зміни. Нарешті він усвідомлює, що він пройшов глибокі зміни у його відношенні до життя; і що він самостійно навряд чи зміг би створити такі зміни. Те, що відбувається впродовж кількох місяців рідко коли могло б бути досягнутим роками самодисципліни. Окрім кількох винятків, наші члени побачили, що вони відкрили несподіваний внутрішній ресурс, який вони тепер ототожнюють зі своїм власним поняттям Сили, могутнішої за них самих.

Більшість з нас думають, що таке усвідомлення Сили, могутнішої за себе, становить суть духовного переживання. Наші більш релігійні члени називають це «усвідомленням Бога».

Ми хочемо підкреслити, що будь-який алкоголік, який здатний чесно поглянути на свої проблеми у світлі нашого досвіду, може одужати при умові, якщо він неупереджено ставитиметься до всіх духовних понять. Йому може нанести поразку лише позиція нетерпимості чи впертого заперечення.

Ми думаємо, що ніхто не повинен мати труднощів з духовною програмою. Бажання, чесність і неупередженість — це основа одужання. Але вони є необхідними.

«Існує принцип, який є бар’єром для будь-якої інформації,
який є доказом проти усіх аргументів, який неминуче тримає людину
у незнанні — цим принципом є презирство, яке передує дослідженню».

— Герберт Спенсер